Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Klasa pożarnictwa i ratownictwa medycznego

Klasa objęta:

Patronatem Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju

Porozumieniem z Dyrektorem Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach

oraz Patronatem Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej

 

Zespół Szkół Nr 2 imienia Wojciecha Korfantego po raz pierwszy w swojej historii przyznał Honorowy Tytuł Przyjaciel Szkoły. Statuetka trafiła do rąk Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju - bryg. Wojciecha Piechaczka.

Filmy

    

Zobacz zajęcia w jednostce Państwowej Straży Pożarnej

Galeria

„Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie, Ratownictwie i Obronie Cywilnej”                                                      w kategorii szkół ponadgimnazjalnych

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża

                  Drużyny uczniów brały udział w XVII, XVIII, XX i XXI Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK w Katowicach         W XX Mistrzostwach w 2012 roku drużyna zajęła IV miejsce.

I miejsce w Turnieju Bezpieczeństwa Drogowego i Ratownictwa Drogowego w 2012 roku

                                                      Gra ratownicza „Pierwsze pięć minut”                                                          I i III miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w Jastrzębiu-Zdroju

Wycieczka do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Wycieczka do Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie

Wycieczka do Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie

Aktualności rok szkolny 2019/2020

Ćwiczenia z ratownikiem medycznym

21 listopada uczniowie klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego uczestniczyli w ćwiczeniach z ratownikiem medycznym z Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. Pan Rafał przybliżył młodzieży tajniki pracy ratownika medycznego. Uczniowie z dużym zaangażowaniem ćwiczyli na fantomach resuscytację krążeniowo-oddechową u dorosłego, dziecka i niemowlęcia.

Jak zostać strażakiem a jak operatorem numeru 112?

Uczniowie klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego 17 października 2019 roku odwiedzili Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Młodzież zobaczyła obiekty, w których uczą się przyszli strażacy oraz poligon, na którym odbywają ćwiczenia. Bardzo ważnym punktem wycieczki było omówienie warunków rekrutacji do szkoły .

W tym samym dniu uczniowie zobaczyli, jak funkcjonuje Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała, jak można zostać operatorem numeru 112, jak funkcjonuje CPR i dlaczego tak ważne jest korzystanie z numeru alarmowego tylko w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.

I miejsce w zawodach

28 września 2019 roku w Ruptawie odbyły się zawody sportowo-pożarnicze, w których wzięło udział 9 drużyn: 4 młodzieżowe, 1 kobieca i 4 męskie. Drużyna, w której była nasza uczennica Anita, zajęła I miejsce. Nagrody - dyplomy, medale i puchary wręczał Komendant Miejski PSP w Jastrzębiu-Zdroju bryg. mgr inż. Wojciech Piechaczek. 

                                                         Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Aktualności rok szkolny 2018/2019

II miejsce w OTWP

Uczennica Anita Drescher zajęła II miejsce w eliminacjach miejskich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej "Młodzież zapobiega pożarom". Konkurs, który odbył się 4 kwietnia ma na celu popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym oraz wiedzy z zakresu ochrony środowiska.

Uczennicy gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Pogotowie Ratunkowe

22 marca 2019 roku uczniowie klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego dzięki uprzejmości Kierownika Stacji Pogotowia Ratunkowego w Jastrzębiu-Zdroju mogli zapoznać się z wyposażeniem karetki pogotowia P oraz S. Ratownicy medyczni bardzo dokładnie omówili i pokazali sprzęt, jaki znajduje się w karetce i do czego służy. Młodzież dowiedziała się również, co to jest Karta medycznych czynności ratunkowych i jakie informacje ratownik medyczny musi w niej  uzupełnić.

Reguła dziewiątek

To reguła często stosowana przy ocenie rozległości oparzenia u dorosłego. Ratownik medyczny wyjaśnił uczniom, na czym polega ta reguła, jakie są rodzaje oparzeń. Uczniowie dowiedzieli się również, w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy przy oparzeniach oraz przy porażeniu prądem.

Sukces naszych uczniów

1 marca obchodzimy Światowy Dzień Obrony Cywilnej. W tym dniu w Domu Zdrojowym odbyła się uroczystość, na którą zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły. Szef Obrony Cywilnej naszego miasta - prezydent Anna Hetman, wręczyła nagrody m.in. za udział w konkursach. Rafał Frysz zajął II miejsce, a Joachim Krawczyk - III miejsce w Konkursie Wiedzy o bezpieczeństwie, ratownictwie i obronie cywilnej. Zespół Szkół Nr 2 otrzymał wyróżnienie za działalność na rzecz obrony cywilnej. 

Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Lekcja z ratownikiem medycznym

25 stycznia uczniowie klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego uczyli się, w jaki sposób szybko i skutecznie zatamować krwawienie, jak prawidłowo wezwać służby specjalistyczne. Ratownik medyczny podczas ćwiczeń z uczniami zwracał uwagę na najczęściej popełniane błędy podczas udzielania pierwszej pomocy.

Wycieczka do WSPS oraz CMP

24 stycznia 2019 r. uczniowie klas pożarnictwa i ratownictwa medycznego oraz rehabilitacyjno-medycznej wzięli udział w wycieczce do Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. Pani Joanna Ś. przedstawiła młodzieży warunki rekrutacji na kierunek pielęgniarstwa oraz wiele pozytywnych aspektów związanych z wyborem tego kierunku jako dalszej nauki. Pan Jacek B. przedstawił kierunek ratownika medycznego. Pod czujnym okiem ratownika uczniowie mieli możliwość wykonania m.in. intubacji. Zajęcia odbyły się w Centrum Symulacji Medycznej. Pani Daniela P. przekazała  młodzieży dużo cennych informacji na temat szczepień ochronnych.

Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Uczniowie pod opieką przewodnika obejrzeli wiele ciekawych eksponatów i  zapoznali się z historią pożarnictwa na terenie Śląska.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Uczeń klasy drugiej pożarnictwa i ratownictwa  medycznego Filip Pichnar uzyskał Stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2018/2019. Uroczystość wręczenia odbyła się 14 grudnia 2018 roku w Chwałowicach. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem i najwyższą średnią w Liceum Ogólnokształcącym.

Uczniowie w akcji

W dniach 28 listopada do 7 grudnia 2018 roku uczniowie klas pożarniczych naszej szkoły: Karol Małysz (OSP Żory), Jakub Goraus (OSP Warszowice), Adam Stawniczy (OSP Golasowice) oraz Rafał Frysz (OSP Szeroka) jako członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych brali udział w akcji gaszenia pożaru składowiska opon i tworzyw sztucznych w Żorach-Kleszczowie. Operowali oni zarówno na stanowiskach gaśniczych przy pożarze, jak i przy czynnościach pomocniczych.

Miasteczko Zawodów

Uczniowie klas pożarnictwa i ratownictwa medycznego na Miasteczku Zawodów, które odbyło się 19 października 2018 roku.

Kolejna ciekawa lekcja z ratownikiem medycznym

4 października 2018 roku uczniowie klasy drugiej  po raz kolejny spotkali się z ratownikiem medycznym. Tym razem tematem lekcji były zestawy ratownicze i dezynfekcja sprzętu. Pan Bartłomiej S. bardzo ciekawie przedstawił, co powinien zawierać zestaw ratowniczy, jak funkcjonuje przenośny defibrylator oraz dlaczego ważna jest dezynfekcja sprzętu medycznego.

Wycieczka do SA PSP w Krakowie

26 września 2018 roku uczniowie klas pożarnictwa i ratownictwa medycznego, dzięki uprzejmości Komendanta SA PSP, mogli zapoznać się z funkcjonowaniem szkoły. Młodzież dowiedziała się, jakie są warunki rekrutacji, obejrzała sale wykładowe. Uczniowie mogli również sprawdzić, jak wygląda test sprawnościowy- jeden z elementów rekrutacji do szkoły.

Konferencja medyczna

24 września 2018 roku uczniowie klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego uczestniczyli w wykładach, zorganizowanych w ramach konferencji medycznej "Razem dla zdrowia". Pani rzecznik Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przedstawiła kierunki studiowania oraz wyposażenie katedr. Młodzież wysłuchała również bardzo ciekawego wykładu na temat pielęgniarstwa i inżynierii biomedycznej. 

Zawody ratownictwa technicznego

22 września 2018 roku w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się II Zawody Ratownictwa Technicznego o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Nasi uczniowie mogli zobaczyć, jak drużyny strażaków z komend miejskich i powiatowych PSP uczestniczyły w przygotowanych, pozorowanych sytuacjach, ratując osoby poszkodowane.

Lekcja z ratownikiem medycznym

20 września 2018 roku uczniowie klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego spotkali się z ratownikiem medycznym. Młodzież dowiedziała się, jak wykonuje się badanie wstępne i badanie urazowe oraz na co należy zwracać szczególną uwagę podczas udzielania pierwszej pomocy.

Lekcja ze strażakiem

18 września 2018 roku uczniowie klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego spotkali się ze strażakiem z JRG w Jastrzębiu-Zdroju. Tematem lekcji było umundurowanie strażaka. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są rodzaje umundurowania, kiedy je nosimy i jakie spełniają funkcje. Młodzież miała również możliwość przymierzenia ubioru.

Aktualności rok szkolny 2017/2018

Pociąg uderzył w busa...

To tylko założenia ćwiczeń, w których udział wzięły służby miejskie i ratownicze w Jastrzębiu-Zdroju, m.in. Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicze Straże Pożarne, Policja, Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. W czerwcu 2018 roku w tych ćwiczeniach pozorantami byli uczniowie klas pożarnictwa i ratownictwa medycznego.

Też tam byliśmy

7 czerwca 2018 roku nasi uczniowie odwiedzili II Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych w Kielcach. Dla zwiedzających przygotowano mnóstwo atrakcji, m.in. trenażer pożarów wewnętrznych, pokaz cięcia elementów karoserii piłą dwutarczową, pokaz ratowania osób poszkodowanych w wypadku samochodowym oraz na wysokości. Można było również obejrzeć ekspozycje przygotowane przez wystawców związanych z pożarnictwem i ratownictwem.

XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

19 maja 2018 roku w Katowicach odbyły się XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Nasz powiat reprezentowała drużyna w składzie: Urszula Skoniecza, Julia Korus, Klaudia Wierzgoń, Karol Małysz i Jakub Goraus. Celem Mistrzostw było wzmocnienie procesu edukacji młodzieży poprzez podniesienie poziomu wiedzy z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków.

Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych

27 kwietnia 2018 r. odbyło się zakończenie roku szkolnego klas maturalnych. Na uroczystości wśród zaproszonych gości obecni byli Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju bryg. mgr inż. Wojciech Piechaczek oraz starszy kapitan Daniel Lebioda. Uczniowie klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego, którzy ukończyli zajęcia w JRG, otrzymali właściwe zaświadczenia wręczone przez  Komendanta Miejskiego PSP oraz Panią Dyrektor Ewę Mentel.

Dzień otwarty w ZS 2

23 kwietnia 2018 r. w ramach Dnia Otwartego w murach naszej szkoły gościliśmy gimnazjalistów i ich rodziców. Celem było m.in. zapoznanie z ofertą edukacyjną klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego. Zaproszeni strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju zaprezentowali sprzęt będący na stanie JRG Jastrzębie-Zdrój
  a także przeprowadzili pogadankę na temat specyfiki pracy i zasad bezpieczeństwa.

Sukces w Turnieju Wiedzy Pożarniczej

W eliminacjach miejskich XLI Turnieju Wiedzy Pożarniczej, które odbyły się 10 kwietnia 2018 r. w Jastrzębiu-Zdroju, Jakub Goraus zajął 3 miejsce. Celem turnieju było popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.

3 miejsce w zawodach ratownictwa medycznego

Drużyna w składzie: Paulina Barchańska, Jakub Goraus i Karol Małysz zajęli 3 miejsce w 7 edycji zawodów: " I Ty możesz zostać ratownikiem". Zawody, w których wzięły udział 52 drużyny z województwa śląskiego, odbyły się 21 marca 2018 r.
w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. Głównych celem było sprawdzenie podstawowych umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Młodzież miała również możliwość obejrzenia pokazu Dąbrowskiej Sekcji Poszukiwawczo--Ratowniczej działającej przy OSP w Ząbkowicach.

Wizyta w Państwowej Straży Pożarnej

14 marca 2018 r. klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego 1 B LO, 2 B LO odwiedziły Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” przeprowadzone zostały pokazy połączone ze spotkaniem edukacyjnym. Na terenie jednostki przeprowadzono m.in. pokazy ratownictwa drogowego, udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz pracy psów ratowniczych działających w ramach Jastrzębskiej Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej. Wielką atrakcją była prezentacja: jak nie należy gasić palącego się oleju. W trakcie pobytu uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnymi zagrożeniami, w tym z niebezpieczeństwami związanymi z tlenkiem węglem.

Kolejna edycja konkursu

12 marca 2018 r. uczniowie klasy 2 B LO w składzie: Julia Korus, Klaudia Wierzgoń, Urszula Skonieczna, Karol Małysz oraz Jakub Goraus reprezentowali naszą szkołę w VI edycji Miejskiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie, Ratownictwie
 i Obronie Cywilnej. Konkurs został zorganizowany przez Wydział Straży Miejskiej, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój.

I i II miejsce w konkursie

Jakub Goraus zajął I miejsce, a Karol Małysz II miejsce w V Miejskiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie, Ratownictwie
i Obronie Cywilnej, który odbył się 23 listopada 2017 r. Zespół Szkół Nr 2 uzyskał wyróżnienie. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Wycieczka do Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie

Uczniowie klas pożarniczych w dniu 20 listopada 2017 r. odbyli szkolenie w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Głównym celem wycieczki było szerzenie wśród młodzieży wiedzy pożarniczej oraz poznanie i zrozumienie specyfiki pracy strażaka. Młodzież uczestniczyła w zajęciach poglądowych w zakresie: stanowisk poligonowych, ratownictwa wysokościowego, ratownictwa technicznego oraz działań gaśniczych.

Aktualności rok szkolny 2016/2017

Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych

28 kwietnia 2017 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas maturalnych. Na uroczystości obecni byli m.in. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju st. bryg. mgr inż. Edward Deberny, kierownik Stacji Pogotowia Ratunkowego w Jastrzębiu-Zdroju pan Robert Ostrowski oraz kapitan Daniel Lebioda. Uczniowie, którzy ukończyli zajęcia w JRG w Jastrzębiu-Zdroju otrzymali właściwe zaświadczenia, które wręczyli Komendant Miejski PSP oraz Pani Dyrektor Halina Hrynczyszyn.

"I Ty możesz zostać ratownikiem"

29 marca 2017 r. drużyny uczniów z klasy 1 b LO, 2 b LO oraz 3 b LO wzięły udział w konkursie z pierwszej pomocy " i Ty możesz zostać ratownikiem, który odbył się w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. Drużyna w składzie: Karol Małysz, Jakub Goraus i Radosław Jankowski znalazła się w pierwszej dziesiątce na 35 drużyn. Wszystkie drużyny wykazały się umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy oraz dobrej pracy w zespole.

Spotkanie ze strażakami ochotnikami

17 marca 2017 r. uczniowie klasy 1 b LO oraz 2 b LO spotkali się ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ruptawie. Strażacy bardzo ciekawie opowiadali o pracy ochotników w OSP, o wymaganiach, jakie należy spełnić, aby zostać strażakiem, o obowiązkach jakie wynikają z przynależności do OSP.

Zajęcia z ratownikami medycznymi

1 marca 2017 r. uczniowie klasy 1 b LO mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach z ratownikiem medycznym-panią Justyną. Młodzież na fantomie ćwiczyła masaż serca i sztuczne oddychanie-resuscytację krążeniowo-oddechową. 

W podobnych zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy 2 b LO w dniu 2 marca, pod opieką ratownika medycznego-pana Michała.

Uroczyste otwarcie strzelnicy w ZS Nr 2

17 lutego 2017 r. w naszej szkole miała miejsce szczególna uroczystość. Po wielu latach przerwy, dzięki staraniom Pani Dyrektor Haliny Hrynczyszyn oraz Pana Bronisława Wity, udało się wyremontować strzelnicę. W uroczystości otwarcia wzięli udział zaproszeni goście, m.in. Prezydent Anna Hetman, Naczelnik Wydziału Edukacji oaz Pan Ryszard Kasprzyk.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem w Dzienniku Zachodnim

 Lekcja z ratownikiem medycznym

16 lutego 2017 r. uczniowie klasy 2 b LO pod okiem ratownika medycznego doskonalili umiejętność sprawdzania przytomności i oddechu u osoby poszkodowanej oraz układali poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

Zajęcia kółka pożarniczego

Wycieczka do Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie

Dzięki uprzejmości Komendanta SA PSP 7 października 2016 r. uczniowie klas pożarnictwa i ratownictwa medycznego mogli zapoznać się z funkcjonowaniem szkoły. Młodzież zobaczyła również samochody ratowniczo-gaśnicze, samochód
z drabiną mechaniczną oraz samochody gaśnicze. Pod czujnym okiem instruktorów uczniowie mogli sprawdzić, na czym polega próba Harwardzka i w jaki sposób prawidłowo podciągać się na drążku. Są to jedne z zadań, które należy wykonać w czasie rekrutacji do SA PSP. 

Lekcja z zawodowcem

Uczniowie klasy 2 b LO uczestniczyli w kolejnej ciekawej lekcji ze strażakiem Państwowej Straży Pożarnej – panem Bartłomiejem S. Młodzież wysłuchała informacji na temat różnych ubiorów strażaka: ubioru wyjściowego, ubioru służbowego, odzieży specjalnej, środków ochrony indywidualnej.Uczniowie mieli możliwość przymierzenia ubrania specjalnego i wczucia się w role człowieka, który cieszy się najwyższym zaufaniem społecznym.

Spotkanie z kapitanem Wojskowej Komendy Uzupełnień

22 września 2016 r. uczniowie klasy 2 b LO uczestniczyli w spotkaniu z kapitanem Wojskowej Komendy Uzupełnień z Rybnika-T. Wilkiem. Głównym tematem była kwalifikacja wojskowa. Młodzież dowiedziała się, co to jest kwalifikacja wojskowa, jakie mamy kategorie zdrowia, jakie warunki należy spełnić, aby zostać żołnierzem Wojska Polskiego. Ponadto, uczniowie dowiedzieli się, co to jest Obrona Terytorialna i jakie są jej zadania.

Spotkanie ze strażakiem

15 września 2016 roku uczniowie klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego poznali zadania i organizację Państwowej Straży Pożarnej. Treści te przedstawił młodzieży strażak i ratownik medyczny Bartłomiej S. Uczniowie dowiedzieli się m.in., co to jest PSP, jakie warunki należy spełnić, aby zostać strażakiem, dlaczego trzeba się uczyć chemii i czy jest ona strażakowi potrzebna.

Aktualności rok szkolny 2015/2016

Zakończenie roku u przedszkolaków

W czerwcu 2016 r. zakończyliśmy cykl spotkań z pierwszej pomocy z pięciolatkami z Publicznego Przedszkola nr 21. Przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy i z dużym entuzjazmem zaprosiły uczniów naszej szkoły do kolejnych spotkań w nowym roku szkolnym. Spotkanie uświetnił pokaz żonglerki w wykonaniu ucznia klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego - Jakuba Rutki.

Dziękujemy za zaangażowanie w przygotowaniu i pomoc w prowadzeniu zajęć z pierwszej pomocy uczennicom klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego: Wioletcie Brynkus, Klaudii Czyż, Aleksandrze Florkiewicz i Dominice Dendewicz. Jakubowi dziękujemy za wspaniały pokaz żonglerki.

Wystawa EDURA 2016

W czerwcu nasi uczniowie odwiedzili XI Międzynarodową Wystawę Ratownictwo, Zabezpieczenia i Technika Przeciwpożarowa EDURA 2016. Organizowana po raz szósty w Kielcach specjalistyczna wystawa podczas której prezentowane były urządzenia , sprzęt oraz technologie dla jednostek straży pożarnej, służb ratowniczych a także ochrony przeciwpożarowej obiektów przekroczyła 7700 metrów kwadratowych ekspozycji. Na tej przestrzeni prezentowało się niemal 200 firm z 18 krajów.

Uczymy przedszkolaków

W maju 2016 r. kolejny raz przeprowadziliśmy ćwiczenia z pierwszej pomocy w grupie 5-latków. Tym razem dzieci uczyły się, jak należy postąpić, gdy ktoś się zrani, jak unieruchomić rękę oraz na czym polega zapewnienie komfortu psychicznego osobie poszkodowanej. Uczennice klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego: Dominika, Wioletta, Ola i Klaudia z dużym zaangażowaniem przekazywały dzieciom podstawowe zasady bandażowania i zachowania się w sytuacji, gdy ktoś się zrani. Przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły w ćwiczeniach i nabyły kolejną ważną umiejętność udzielania pierwszej pomocy.


W kwietniu 2016 r. już kolejny raz odwiedziliśmy grupę pięciolatków z Publicznego Przedszkola Nr 21.
Uczniowie klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego prowadzili zajęcia z pierwszej pomocy. Młodzi słuchacze bardzo chętnie uczestniczyli w ćwiczeniach i odpowiadali na pytania podsumowujące.

Z wielkim zainteresowaniem i dużym zaangażowaniem sprawdzali przytomność i oddech, układali kolegów w pozycji bezpiecznej i okrywali folią. Przedszkolaki bardzo dużo wiedzą o odblaskach i znają numery alarmowe.

Współpraca z pięciolatkami wskazuje, że już od najmłodszych lat należy uczyć się udzielania pierwszej pomocy.

Szkolenie z pierwszej pomocy

Uczniowie klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego  30 marca 2016 r. odbyli szkolenie z pierwszej pomocy. Zajęcia prowadzone przez  wykwalifikowanych ratowników medycznych zakończyły się uzyskaniem odpowiedniego zaświadczenia.