Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY!

22 lis 2021, 19:42

PAMIEC81-PNG.png

Na ulice wyszło wojsko, zamknięto kina i muzea, wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju. Rozpoczął się „Czas Apokalipsy” dla kilku tysięcy, jak ich nazywała władza ludowa „wichrzycieli”, czyli działaczy Solidarności internowanych w celu odseparowania od reszty narodu. Stan wojenny to również tragedia górników z kopalni Wujek, demonstrantów w Gdańsku czy innych represjonowanych ofiar władz komunistycznych.

13 grudnia 2021 roku przypada czterdziesta rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

Z tej okazji Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego wziął udział w projekcie pod patronatem Pani Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej oraz Pana Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego: „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY!”.

W ramach projektu młodzież mogła poznać tamte dramatyczne czasy, gdy „komuniści wprowadzili stan wojenny, by złamać kręgosłup Solidarności, by stłumić polskie dążenie do wolności”. Uczniowie uczestniczyli w następujących działaniach:

  • pokaz filmu „Nie zabierajcie Mamy”
  • Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Stanie Wojennym w PRL
  • Wojewódzki Konkurs Filmowy
  • Wojewódzki Konkurs Literacki „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich”
  • przygotowanie szkolnego kącika patriotyczno-historycznego „40 lat po stanie wojennym”

W konwencję projektu wpisały się również wyjścia klas na film „Żeby nie było śladów”, zrealizowany na podstawie nagrodzonego Nike reportażu Cezarego Łazarewicza.

Nauczyciele poszerzali wiedzę i poznawali historię regionalną, poprzez uczestnictwo w cyklu wykładów „Odkrywamy historię Solidarności”.

Działania projektowe przygotowały młodzież naszej szkoły do świadomego przeżywania czterdziestej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, a „pamięć o ludziach Solidarności i ofiarach stanu wojennego nigdy nie zgaśnie”.

Monika Długosz

Katarzyna Gibes