Aktorski debiut

20 gru 2021, 11:55

16 grudnia udało mu się wejść na teren kopalni i wykonać wiele ikonicznych dziś zdjęć, jak na przykład to przedstawiające górnika rzucającego cegłą w czołg.

Fotografowanie podobnych wydarzeń mogło skończyć się wtedy wieloletnim więzieniem. Mimo próśb ojca, autor nie zniszczył jednak zdjęć – przekazał je anonimowo podziemnej „Solidarności.”Potem trafiły na Zachód - wstrząsnęły światem i były traktowane jako rodzaj fotografii wojennej.

W 30.rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, telewizja poszukiwała autora zdjęć - zgłosił się Marek Janicki.

W rolę dziewiętnastoletniego fotografa wcielił się uczeń naszej szkoły, Sebastian Szymanek. Sebastian uczęszcza do klasy trzeciej technikum o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych, a oprócz tego znajduje czas na inne pasje – film, akrobatykę, taniec. W trakcie castingu wybrano go spośród wielu osób zainteresowanych tą rolą, co sprawiło, że przeżył prawdziwą przygodę z filmem.

Jak przyznaje, największe wrażenie zrobiły na nim rozmowy z panem Markiem Janickim. Zauważył jego wielką skromność i wrażliwość – autor nie potrafił sfotografować zamordowanych górników,nigdy też nie był zainteresowany wykorzystaniem praw do zdjęć, ich sprzedażą. Do dziś pamięta twarze górników, ich determinację, ale i smutek. To właśnie chciał pokazać światu.

Nic dziwnego, że dla wcielającego się w tę postać ucznia, największym atutem było poznanie ludzi wyjątkowych i ich ciekawych historii. Życzymy Sebastianowi wielu równie interesujących spotkań na kolejnych planach filmowych…

Katarzyna Gibes