Mistrzowie grafiki

11 lis 2021, 12:58

Ostatecznie „grafika” to dzieło i źródło inspiracji ,w poszukiwaniu której uczniowie klasy 1dT oraz 2dT udali się na wystawę czasową do Muzeum Śląskiego w Katowicach zatytułowaną „Warsztat artysty grafika - Odkrywanie różnorodności”. Wystawa przybliżyła uczniom techniczną stronę powstawania grafik, ukazując sposoby projektowania, wykonywania matrycy i powlekania odbitek graficznych. Uwzględniając podział na tradycyjne formy druku wypukłego, wklęsłego i płaskiego oraz te bardziej współczesne jak sitodruk czy cyfrowy, klasy mogły prześledzić zarówno rozwój technik graficznych,jak i nurtów estetycznych,ich zróżnicowanie i sposoby zastosowania w rozmaitych okresach dziejów kultury.

Doskonałym uzupełnieniem wystawy o charakterze technicznym okazała się być prezentacja sztuki grona artystów związanych z Katowicami i dziejami obecnej Akademii Sztuk Pięknych zatytułowana „Mistrzowskie narracje. Śląscy mistrzowie grafiki”. Wśród dzieł mistrzów takich jak: Marcin Banaś, Stanisław Gawron, Marian Malina, Judyta Bernaś i wielu innych, uczniowie mogli podziwiać prace skomponowane na zasadzie przenikających się ”skrzydeł wiatraka”, obracających się od dosłowności realizmu po umowność abstrakcji. Wystawa akcentująca różnorodność technik graficznych z pewnością na długo pozostanie w pamięci młodych grafików, stanowiąc dla nich źródło inspiracji do wielu przyszłych prac.

Kinga Głowacka