Prawdziwa lekcja ekonomii

25 lis 2019, 14:16

Uczniowie klasy IV A T dzięki zaproszeniu Prezydenta Miasta Jastrzębie – Zdrój, pani Anny Hetman, przeżyli prawdziwą lekcję ekonomii.

Młodzież Korfantego wysłuchała wykładu Przewodniczącego Europejskiego Forum Energii, pana profesora Jerzego Buzka na temat „ Sprawiedliwej transformacji regionów górniczych oraz strategii energetyczno - klimatyczna Unii Europejskiej do 2050 roku.”

Uczestniczyli również w debacie panelowej prowadzonej przez dziennikarza TV3 pana Marka Czyż, przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, biznesu oraz nauki rozmawiali o działaniach związanych z finansowaniem transformacji regionów górniczych oraz o rozwoju innowacji technologii wykorzystania węgla, czy alternatywnych dla przemysłu ciężkiego sektorów gospodarki.

Ekonomiści z dużym zainteresowaniem wysłuchali min. wypowiedzi Prezydenta Miasta Żory, Rybnika czy Wójta Gminy Pawłowice na temat realizowanej gospodarki lokalnej w aspekcie funkcjonowania JSW S.A. Wystąpienie eksperta WWF Polska, zmusiło uczniów do myślenia - jak przeprowadzić zmiany w gospodarce, aby nie wystąpiły koszty społeczne?

W ramach danego spotkania, zostały wręczone również Nagrody Gospodarcze Prezydenta Miasta Jastrzębie – Zdrój, wyróżnienia te zostały przyznane po raz pierwszy. Młodzież poznała biznesmenów tworzących rynek lokalny. Gospodarz konferencji, pani Anna Hetman podpisała także list intencyjny o współpracy pomiędzy naszym Miastem a Śląskim Związkiem Pracodawców Lewiatan.

Konferencja zakończyła się warsztatami. Młodzi ekonomiści zapoznali się z programem Polskie Mosty Technologiczne, jako formy pozyskania kapitału na miko i małą działalność gospodarczą. Mieli również możliwość zobaczenia projektu polskiego stanowiska, który zostanie wyeksponowany na światowej wystawie Expo 2020. Spotkanie zakończyło się „ dawką przedsiębiorczości „ tak swoje wystąpienie określił przedstawiciel Izby Gospodarczej Wodzisławia Śląskiego, pan Krzysztof Dybiec, który przedstawił zasadność i potrzebę integracji przedsiębiorców Subregionu Zachodniego.

Renata Niemczyk