Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

Rocznice jesienne

4 gru 2019, 18:52

Przed i po 1 listopada odwiedzamy tradycyjnie groby powstańców śląskich, żołnierzy Września i Armii Krajowej, więźniów oświęcimskich i jastrzębskich Sprawiedliwych. Jest to czas poświęcony na usuwanie starych ozdób i zapalanie zniczy, ale jest to też czas zadumy i refleksji nad historią 20.wieku.

O Dniu Niepodległości przypominają projekcje filmowe, gazetki wykonane przez uczniów, analiza źródeł historycznych i publikacji IPN. W tym samym czasie na lekcjach włączamy się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego poprzez prezentację pamiątek rodzinnych. W tym roku autorami najciekawszych opowieści byli pierwszoklasiści- w ich domach zachowały się unikatowe już pamiątki z czasu powstań śląskich. Nie zabrakło wspomnień o wojnie – Elena Naperotti przeczytała fragmenty pamiętnika swojej prababci, która przeżyła m.in. bombardowanie Wielunia w 1939 roku.

Nie zapomnieliśmy o rocznicy wiktorii wiedeńskiej. Klasa I a G LO udała się do ZS nr 6, gdzie eksponowano haftowaną replikę dzieła Jana Matejki„Jan III Sobieski pod Wiedniem.” Zachwyt licealistów wzbudziła wierność detalom i sam pomysł realizacji tak wielkiego przedsięwzięcia. 53 hafciarzy ( w tym 5 mężczyzn) pracowało 3 lata ,żeby stworzyć kopię obrazu w skali 1:1.

Widocznie warto odnosić się z szacunkiem do przeszłości, pamiątek narodowych, ale i rodzinnych. Są one skromnymi,. lecz równie ważnymi świadkami historii.

Katarzyna Gibes