Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

Spotkania z kulturą

29 maj 2019, 07:22

Pisano już o spotkaniach z wybitnymi literatami, pora więc wspomnieć o wystawach, które uczniowie mieli okazję obejrzeć w tym roku. Oto kilka najbardziej interesujących:

-w Muzeum Śląskim – „Reminiscencje” Józefa Szajny.Wywodząca się z doświadczeń obozowych autora, instalacja zawiera wizerunek profesora krakowskiej ASP, Ludwika Pugeta, zamordowanego w Auschwitz, a także twarze artystów, ofiar wojny.

Dość enigmatyczne natomiast było przesłanie dzieła Mirosława Bałki. Jego prace znajdują się w większości najważniejszych kolekcji muzealnych na świecie, a kuratorem prezentowanej wystawy była Anda Rottenberg. Odkrywanie zagadkowej konstrukcji podczas wędrówki ciemnymi korytarzami miało nas przygotować na spotkanie z nieznanym, jednak zrozumienie tego rodzaju twórczości wymaga zapewne głębszych przemyśleń.

-w jastrzębskiej galerii Epicentrum - wernisaż wystawy poświęconej jubileuszowi 70-lecia Państwowego Ogniska Muzycznego im. Ludwika Konarzewskiego w Rydułtowach. Zaczęło się skromnie od rzeźby w węglu, a późniejszy rozwój tej niezwykłej placówki był imponujący. My mogliśmy zobaczyć np. malarstwo, rzeźbę, emalię artystyczną, suchoryt, linoryt. Kierownik placówki, dr hab. Franciszek Nieć ujął uczniów swoją pogodą ducha, chętnie odpowiadał na wszystkie pytania, zaprosił nas także do odwiedzenia Ogniska. Warto zaznaczyć, że patron tego miejsca, Ludwik Konarzewski był autorem przedwojennego pomnika na jastrzębskim grobie powstańców śląskich. Podczas wernisażu uczeń Maksymilian Duślak wylosował reprodukcje wyjątkowych plakatów Ryszarda Kaji i Kaji Renkas.

-w jastrzębskiej galerii Magazyn 22 – Biennale Plakatu z Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Była to prawdziwa gratka dla miłośników plakatu, kina, ale i dla obserwatorów życia społecznego. Plakaty nieodżałowanego Ryszarda Kaji klasa III a LO widziała już na innej wystawie, ale zawsze budzą taki sam zachwyt pomysłowością i wykonaniem. Uczniowie docenili też kultowe, stare, plakaty filmowe .Zauważyli, że w odróżnieniu od dzisiejszych,były one zaprojektowane i stworzone przez wybitnych grafików.

Warto więc odkrywać prawdziwą sztukę – może być inspiracją do naszych działań i zachęcać do własnych wypowiedzi artystycznych.

Katarzyna Gibes