Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

W hołdzie powstańcom śląskim

9 maj 2016, 18:15

Oto działania podjęte przez uczniów.

  • Konkurs na wykonanie portretu W. Korfantego - autorem najlepszej pracy została Natalia Moucka z klasy I e T. Rysunek wzbogacił wystawę okolicznościową wykonaną przez klasę I a LO w holu szkoły.
  • Dzięki zbiorom przekazanym szkole przez rodziny Myśliwców i Antończyków z Jastrzębia Górnego, młodzież mogła zapoznać się z dokumentami okresu plebiscytowego i II RP. Uczniowie francuskojęzyczni pod kierunkiem pana Domagały zajęli się tłumaczeniem unikalnych druków wydawanych przez Komisję Międzysojuszniczą w języku francuskim.
  • Uczennice klasy III b LO Paulina Dróżdż, Zuzanna Kiełkowska, Kamila Tomanek przygotowały wystawę pt. "Śląsk - perła w koronie”. 
  • Nie zabrakło nawiązania do powstań w trakcie wycieczki do Katowic. Jak zwykle nie zapomnieliśmy o odwiedzeniu grobu W. Korfantego i pamiątkowym zdjęciu na placu Sejmu Śląskiego.

Sama wizyta w Muzeum Śląskim wymaga szerszej relacji która pojawi się później, natomiast wiele uwagi poświęciliśmy ekspozycjom o tematyce powstańczej i plebiscytowej. Nietypowy i nowoczesny sposób pokazania tych lat został doceniony przez uczniów - być może zachęci ich to do dalszych, twórczych poszukiwań i wzbogacania swej wiedzy.

Katarzyna Gibes