Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

W kręgu kultury

3 lis 2019, 18:43

Warto zaznaczyć, że sam budynek, należący do kategorii tzw. „źle urodzonych”, czyli powstałych w czasach komunizmu, był zaprojektowany przez zespół najwybitniejszych ówczesnych architektów. Jerzy Gottfried, Henryk Buszko i Aleksander Franta stworzyli obiekty, które weszły do kanonu polskiej modernistycznej architektury powojennej. Na szczęście wyremontowany budynek nadal jest wykorzystywany na cele kulturalne, zwraca też uwagę niezwykle bogaty i ambitny repertuar teatru.

Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Miejskiego mieszczącego się w dawnym ratuszu. Duże zainteresowanie wzbudziły wystawy stałe przedstawiające wnętrza mieszczańskie – salon i kuchnię, a także działalność cechów rzemieślniczych. Ciekawe były też ekspozycje czasowe – „Enigma”(poświęcona słynnym polskim kryptologom Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu, Henrykowi Zygalskiemu) i bogate zbiory dokumentujące udział rybniczan w walkach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Mieliśmy też okazję obejrzeć piękne macewy – pozostałości zniszczonego przez Niemców kirkutu. Dziś jako jedyne ocalałe z wojny, są niemymi świadkami czasu okupacji, ale przypominają też o żyjącej tu przed wojną licznej społeczności żydowskiej – także dzięki niej Rybnik stał się ważnym, rozwiniętym miastem przedwojennej Polski.

Katarzyna Gibes

Ewa Karasek