Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

"W Strefie Kultury"

28 lis 2019, 15:43

Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów.” W sposób niebanalny, dzięki znakomitej scenografii i multimediom pokazuje ona dzieje Górnego Śląska od czasów najdawniejszych do 1989 roku. Sporą atrakcją były liczne multimedia, gry i zagadki.

Zwiedzaliśmy też galerię sztuki polskiej – warto zaznaczyć, że uczniowie byli bardziej zainteresowani dziełami powstałymi po 1945 roku, niż tradycyjnym malarstwem. Swoich nowych wielbicieli zdobyli m.in. Andrzej Wróblewski, Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Władysław Hasior, Zdzisław Beksiński i Zbigniew Libera… Także dzieła twórców nieprofesjonalnych , szczególnie Ewalda Gawlika, były ciekawym odkryciem dla młodzieży.

Z wystaw czasowych obejrzeliśmy ekspozycję pt. „Zakazy, wykluczenia, przesądy. Fotograficzna opowieść o kobietach w przemyśle.” Starannie wyselekcjonowane zdjęcia z Imperial War Museums, United States Holocaust Memorial Museum i Archiwum Państwowego w Gdańsku podkreślają problemy, z którymi kobiety musiały się mierzyć na przestrzeni wieków. Niechęć społeczna wobec pracy kobiet w przemyśle trwała aż do wybuchu pierwszej wojny światowej – państwa walczące potrzebowały nowych pracowników, by udźwignąć ciężar walk frontowych.

W jednym ze starych budynków kopalnianych (dziś po rewitalizacji) zwiedziliśmy wystawę „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku”. Wykorzystując nowoczesne środki wyrazu, wystawa oddaje hołd sanitariuszkom, maszynistkom i kobietom walczącym z bronią w ręku.

Ostatnim etapem wycieczki był spacer na terenie muzealnym – podziwialiśmy stare, neogotyckie budowle z początku 20.wieku,a także ich udane połączenie z nowoczesną bryłą muzeum i całą Strefą Kultury. Miejsce to zachęca do dobrych praktyk społecznych – do dbałości o dziedzictwo kulturowe i szacunku dla przeszłości industrialnej Śląska.

Opiekunami młodzieży były panie E. Antończyk, B. Knopek i K. Gibes.

Katarzyna Gibes