i.jpg

Co robimy na lekcjach?

Uczniowie, którzy uczestniczą w realizacji tej innowacji mają okazję do bezpośrednich rozmów, spotkań z prezydent miasta, przewodniczącym rady miasta, dyrektorami jednostek organizacyjnych miasta, takimi jak Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji czy Miejski Ośrodek Kultury.Jednak są to spotkania dalekie od tradycyjnych metod wykładowych. Młodzi ludzie mogą bezpośrednio zadać pytania, porozmawiać o nurtujących ich kwestiach. Poznają życie samorządu od podszewki. Lekcje są realizowane w terenie, jak na przykład w siedzibie Urzędu Miasta, czy innych jednostkach gminnych.

Jak wyglądają lekcje?

Metody stosowane podczas zajęć sprzyjają aktywności uczniów i pobudzają ich kreatywność. Przygotowują ich do przyjęcia w przyszłości odpowiedzialności za miasto, a być może w do pracy w instytucjach samorządowych. Podczas zajęć duży nacisk kładzie się na aktualne problemy społeczne. Przybliża się działanie instytucji samorządowych oraz specyfikę ich funkcjonowania. Realizacja innowacji to bezpośrednie wizyty u przedstawicieli samorządu jastrzębskiego, rozmowy, dyskusje.

Innowacja dotycząca mediów społecznościowych

Innowacja samorządowa realizowana jest w klasie I Liceum Ogólnokształcącego. Natomiast w klasie II innowacja będzie dotyczyć mediów społecznościowych, które odgrywają coraz większa rolę we współczesnym świecie. Uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się z zasadami działania najbardziej popularnych portali, jak na przykład Facebook, Instagram, You Tube, Twitter. Media społecznościowe coraz częściej odgrywają dużą rolę w różnorodnej aktywności ludzi, także zawodowej. Dlatego warto poznać te najbardziej znane środki wzajemnej komunikacji i masowego przekazu.

Klasa o rozszerzonym profilu wiedza o społeczeństwie jest dobrym przygotowaniem dla kandydatów na studia humanistyczne, takie jak: politologia, historia, prawo, socjologia, kierunki związane z bezpieczeństwem publicznym czy służbami mundurowymi.