Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Klasa pożarnicza

Profil skierowany jest do uczniów zainteresowanych:

 • służbami mundurowymi
 • ratownictwem medycznym
 • niesieniem pomocy innym
 • językiem angielskim
 • biologią, chemią, geografią
 • rozwijaniem umiejętności sportowych

Wybierając tę klasę będziesz mógł w przyszłości podjąć studia na kierunkach:

 • pożarniczych
 • ratownictwo medyczne
 • medycyna
 • pielęgniarstwo
 • bezpieczeństwo wewnętrzne

Co proponujemy?

 • zajęcia w jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju
 • poszerzone treści kształcenia z zakresu pożarnictwa i ratownictwa
 • ciekawe wycieczki przedmiotowe
 • zajęcia z ratownictwa wodnego
 • zajęcia na strzelnicy
 • zajęcia sportowe przygotowujące do testów sprawnościowych
 • warsztaty z pierwszej pomocy
 • zajęcia z wykwalifikowanymi ratownikami medycznymi

Klasa objęta:

Patronatem Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju

Patronatem Jastrzębskiego Klubu Wysokogórskiego

Patronatem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Porozumieniem z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju

Aktualności rok szkolny 2021/2022

Kibicowaliśmy naszej drużynie

10 września 2021 roku w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się IV Zawody Ratownictwa Technicznego o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Startowało 16 drużyn z komend z całego województwa. Konkurencje polegały na realizacji zadań praktycznych z zakresu ratownictwa technicznego, udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy. W trakcie trwania zawodów młodzież mogła obserwować cały przebieg udzielania pomocy, począwszy od wezwania służb ratunkowych, przyjazd wozów na sygnale, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, aż po udzielenie kwalifikowanej pomocy poszkodowanym.  

Uczniowie klasy 2b oraz 3b profesjonalnie zaprezentowali na stoisku, przygotowanym we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Ruptawie, umundurowanie strażaka, sprzęt ochrony dróg oddechowych oraz wykonywali resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie. Ciekawym punktem programu był również pokaz zabytkowych sikawek konnych.

Drużyna komendy Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju zajęła II miejsce. Gratulujemy!

Aktualności rok szkolny 2020/2021

Zawsze chętnie pomagamy!

W styczniu odbył się 29 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem przewodnim: Finał z głową. Celem tegorocznego finału jest zakup sprzętu dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Pomimo wielu obostrzeń związanych z pandemią Covid-19, w ścisłych zasadach reżimu sanitarnego, kilkoro uczniów z zapałem zbierało datki na zakup sprzętu medycznego. W naszej szkole znajdowała się siedziba sztabu, gdzie młodzież odebrała puszki i pakiety, w skład których wchodziła maseczka ochronna i płyn do dezynfekcji. Udało się zebrać blisko 2000 złotych. 

Strażacy ćwiczą na strzelnicy

Młodzież klasy pożarniczej szlifuje swoją sprawność podczas zajęć na strzelnicy sportowej, która mieści się w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego. To tutaj, pod czujnym okiem instruktora Pana Bronisława Wity, młodzi strażacy uczestniczą w zajęciach strzelectwa. Na strzelnicy odbywają się ćwiczenia strzelania z broni pneumatycznej z odległości  10 m i 25 m. Zajęcia podzielone są na cykle szkoleniowe, a po zakończonym cyklu odbywają się zawody sportowe.

Młodzi strażacy na zajęciach w OSP Ruptawa

Uczniowie klasy przygotowującej się do zawodu strażaka mają możliwość uczestniczenia w zajęciach dodatkowych. Zajęcia odbywają się Ochotniczej Straży Pożarnej w Ruptawie, a młodzież ćwiczy pod opieką druha Pana Piotra Stafina.

Przyszli strażacy poznają tajniki zawodu, sprzęt strażacki, jakim dysponuje sama jednostka oraz wyposażenie wozu strażackiego. Korzystając z doświadczenia prowadzącego, młodzi strażacy ćwiczą musztrę i przygotowują się do zaplanowanych w tym roku zawodów. Młodzież odbyła również fachowe szkolenie poświęcone zasadom udzielania pomocy przedmedycznej.

OSP_1.png            OSP_2.png

Życzenia świąteczne składają młodzi  strażacy

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczennice klasy 1b przygotowały piękną kartkę, z ułożonymi specjalnie na tę okazję życzeniami. Alicja wraz z Dominiką chciały w ten sposób wnieść radość i nadzieję w trudną codzienność, z jaką mierzymy się od kilku miesięcy.

Życzymy Wesołych Świąt !

kartka_witeczna_.png

Aktualności rok szkolny 2019/2020

Strażaczka Korfantego

Dźwięk syreny strażackiej, wozy bojowe, akcja gaśnicza, od której zależy ludzkie życie. To wszystko nie jest obce 18 - letniej Anicie Drescher.

https://www.jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/anita-drescher-strazaczka-z-korfantego/

Jastrzębski Klub Wysokogórski

to znana w całej Polsce marka. Zespołu Szkół Nr 2 imienia Wojciecha Korfantego też nie trzeba specjalnie przedstawiać. Klub objął patronatem ZS 2 zapowiadając ciekawe przedsięwzięcia.

https://jastrzebieonline.pl/news,14412,korfanty-na-szczytach-z-klubem-wyskokgorskim.html

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Ratownictwo wodne to umiejętności i wiedza nie tylko dla wtajemniczonych, aby je zdobyć wystarczy zostać uczniem Zespołu Szkół Nr 2 imienia Wojciecha Korfantego. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe objęło patronatem klasy II Liceum Ogólnokształcącego.

https://jastrzebieonline.pl/news,14690,ratownictwo-wodne-w-ogolniaku.html

Jak zostać lekarzem?

To pytanie zadaje sobie wielu młodych ludzi. Na pewno trzeba skończyć studia medyczne. Ale swoją przygodę z medycyną można zacząć już w liceum.

https://jastrzebieonline.pl/news,14724,jak-zostac-lekarzem.html

Reguła dziewiątek

W marcu uczniowie spotkali się z ratownikiem medycznym. Ratownik przybliżył młodzieży zagadnienia związane z oparzeniami. Wyjaśnił, co to jest reguła dłoni oraz reguła dziewiątek, a także kiedy oparzenie należy traktować jako oparzenie ciężkie.

Nasi strażacy w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej i w Centralnym Muzeum Pożarnictwa

11 grudnia uczniowie klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego oraz klasy pożarniczej z elementami ratownictwa górskiego i wodnego, dzięki uprzejmości Komendanta Miejskiego PSP w Chorzowie, mogli uczestniczyć w bardzo ciekawych zajęciach w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej. Centrum jest podzielone na sektory tematyczne, obrazujące zagrożenia wynikające z rozwoju cywilizacyjnego oraz sił natury, tj. pożary mieszkań, pożary lasów, wypadki drogowe, katastrofy komunikacyjne, zagrożenie czadem oraz tzw. małą strażnicę z samochodem pożarniczym. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań multimedialnych, pomieszczenia bardzo realistycznie przedstawiają te zagrożenia i uświadamiają, jak łatwo można do nich doprowadzić.

W Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, dzięki uprzejmości Dyrektora CMP, mogliśmy zobaczyć ekspozycje: „Od czego zaczynali nasi ojcowie” –samochody strażackie z II połowy XX wieku, „ Strażacka Niepodległa 1918” –wkład strażaków w odzyskanie niepodległości, „Wspólnie na ratunek” –wystawa na XX-lecie powstania KSRG oraz wiele ciekawych eksponatów z 4 tysięcy znajdujących się w obiekcie. Naszym Przewodnikiem był Naczelnik Wydziału Naukowo-Oświatowego.

Wycieczka odbyła się dzięki zaangażowaniu i pomocy Komendanta Miejskiego PSP w Jastrzębiu-Zdroju oraz strażaka historii pożarnictwa-Pana Michała Malisza.

Link do artykułu:

https://www.jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/strazacy-z-korfantego-gasili-pozar/

Ćwiczenia z ratownikiem medycznym

21 listopada młodzież klasy pożarniczej mogła uczestniczyć w ćwiczeniach z ratownikiem medycznym. Pan Rafał z Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej przybliżył uczniom tajniki pracy ratownika medycznego oraz zasady udzielania pierwszej pomocy. Młodzież dowiedziała się, dlaczego bardzo ważne jest bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia oraz w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową u dorosłego, dziecka i niemowlęcia.

Z wizytą w WSS Nr 2

5 listopada uczniowie klasy pożarniczej z elementami ratownictwa górskiego i wodnego oraz klasy rehabilitacyjno-medycznej odbyli szereg ciekawych spotkań w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Lekarz Zarządzający Oddziałem Rehabilitacyjnym - dr n. med. Radosław Bieniek przybliżył młodzieży zagadnienia związane z rahabilitacją. Uczniowie zobaczyli gabinet fizykoterapii i  hydroterapii. Ciekawym punktem spotkania było sprawdzenie, na czym polega system rehabilitacji wirtualnej See Me. Pani Ania pokazała młodzieży Stację Dializ i wyjaśniła, na czym dializy polegają i kto z nich korzysta. Pani Mariola bardzo ciekawie przedstawiła młodzieży zagadnienia z zakresu epidemiologii i higieny i sprawdziła, czy młodzież potrafi prawidłowo myć ręce. Uczniowie zobaczyli również Centralną Sterylizatornię. Podczas wszystkich spotkań  towarzyszyła nam  Pani Maria, której serdecznie dziękujemy.

Miasteczko Zawodów

Jak zostać strażakiem a jak operatorem nr 112?

Uczniowie klasy pożarniczej z elementami ratownictwa górskiego i wodnego oraz rehabilitacyjno-medycznej odwiedzili Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Młodzież zobaczyła obiekty, w których uczą się przyszli strażacy oraz poligon, na którym odbywają ćwiczenia. Bardzo ważnym punktem wycieczki było omówienie warunków rekrutacji do szkoły .

W tym samym dniu uczniowie zobaczyli, jak funkcjonuje Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała, jak można zostać operatorem numeru 112, jak funkcjonuje CPR i dlaczego tak ważne jest korzystanie z numeru alarmowego tylko w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.

Wizyta w Pogotowiu Ratunkowym

15 października 2019 roku młodzież odwiedziła Stację Pogotowia Ratunkowego w Jastrzębiu-Zdroju. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z wyposażeniem karetki pogotowia, dowiedzieli się, co to jest karta wyjazdowa oraz karta medycznych czynności ratunkowych. Ratownik medyczny i pielęgniarka systemu przybliżyli uczniom zawód ratownika medycznego, który jest zawodem wymagającym dużej wiedzy, umiejętności oraz sprawności fizycznej i wytrzymałości psychicznej.

Kategoria A

4 października 2019 roku uczniowie klasy pierwszej mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku - por. Michałem Sz. Młodzież dowiedziała się m.in. na czym polega kwalifikacja wojskowa, jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać zawodowym żołnierzem, jakie mamy rodzaje Sił Zbrojnych RP. Jednym z wymogów jest uzyskanie kategorii zdrowia A, która wymagana jest również do pracy w innych służbach mundurowych, w tym straży pożarnej. 

Sukces naszego ucznia

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, której członkiem jest Filip - uczeń klasy pożarniczej w elementami ratownictwa górskiego i wodnego, zajęła I miejsce w gminnych zawodach sportowo - pożarniczych. Zawody odbyły się 21 września 2019 roku w Wodzisławiu Śląskim. 5 października 2019 roku w powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych MDP zajęła 3 miejsce.

Filipowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

III zawody ratownictwa technicznego

14 września 2019 roku w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się III zawody ratownictwa technicznego o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. W rywalizacji wzięło udział 15 zespołów JRG z całego Śląska. Uczniowie klasy pożarniczej z elementami ratownictwa górskiego i wodnego oraz klasy rehabilitacyjno-medycznej mogli zobaczyć działania strażaków, związane m.in. z zabezpieczeniem terenu, udzielaniem pomocy poszkodowanym w pojeździe oraz przygotowaniem do transportu.