Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Potyczki szachowe

20210321_173914.jpg

Głównym celem przedmiotu Potyczki Szachowe jest rozwój:

  • logicznego myślenia,
  • myślenia strategicznego,
  • kompetencji kluczowych: matematycznych, społecznych i obywatelskich.

Sposób realizacji

Zajęcia są realizowane w oparciu o program autorski.

20210321_172110.jpg

W czasie zajęć:

  • zgłębiamy tajniki gry w szachy,
  • uczymy się matować,
  • omawiamy tradycyjne końcówki,
  • rozwiązujemy zadania szachowe, np. matowanie w jednym, dwóch lub trzech posunięciach,
  • poznajemy debiuty szachowe,
  • uczymy się zasad fair -play,
  • rozgrywamy partie.

Ankieta

Z ankiety, przeprowadzonej wśród tegorocznych uczestników zajęć, wynika, że:

Image1.jpg

  • każdy, bez wyjątku może grać w szachy,
  • szachy mają wpływ na zdolność logicznego myślenia,
  • szachy uczą koncentracji i podejmowania decyzji oraz cierpliwości,
  • warto nauczyć się grać w szachy.




What is the chess game?

szachy.jpg

Materiał do pobrania - Przewodnik po grze w szachy w języku angielskim


Szachowy Turniej o Puchar Dyrektora Szkoły

Szachy to gra strategiczna rozgrywana przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy za pomocą figur i pionów. Liczba unikalnych partii szachowych możliwych do rozegrania jest większa od wszystkich elektronów znajdujących się we wszechświecie. Liczba wszystkich kombinacji wykonania tylko pierwszych 8 ruchów wynosi 318 979 564 000.Czas trwania partii zależy od ustaleń regulaminowych turnieju. Uczniowie "Korfantego" rozgrywali partie w tempie 10 minut dla zawodnika. W turnieju wzięło udział tylko sześciu zawodników, to dowód, że jest to naprawdę trudna dyscyplina sportowa.

I miejsce zdobyła Marta Białas z klasy IIc LO, II miejsce Paulina Skurnóg z klasy I c LO, III miejsce Mateusz Motowidło z klasy I a LO, taką samą liczbę punktów co Mateusz uzyskała Martyna Marek z klasy I a LO. Kolejne miejsca zajęły Kuś Aleksandra z klasy I c LO oraz Lewińska Agata z klasy 1 a LO

Wszyscy nagrodzeni uczniowie uczęszczają na zajęcia dodatkowe - "Potyczki szachowe", na których zgłębiają tajniki "królewskiej" gry.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Ewa Mentel


Szachy w "Korfantym"

W weekend, 26-27 marca, w „Korfantym” odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski - IV Liga Juniorów 2022 (województwo śląskie) pod patronatem Grzegorza Matusiaka – Posła RP, Piotra Szeredy – Przewodniczącego Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Honorowy patronat nad zawodami objęła Pani Prezydent Miasta - Anna Hetman, która w sobotę oficjalnie otworzyła zawody życząc młodym zawodnikom wielu pięknych partii i satysfakcji z udziału w zawodach.

W dwudniowych zmaganiach wzięło udział ponad 200 młodych zawodników. Najmłodszy z nich liczył niecałe 4 lata, najstarszy - 18.

- Szachy to wspaniała gra, która uczy logicznego myślenia i przewidywania. Rozgrywki szachowe doskonale wpływają na zwiększenie koncentracji i pamięci. Szachy, to dyscyplina ucząca akceptacji samego siebie, a także określająca odpowiednie wzorce m.in. szacunek dla rywala. Cieszę się, że szachy są wciąż atrakcyjne dla młodego pokolenia – mówiła dyrektor szkoły Ewa Mentel.

Choć szachy są grą wymagająca spokoju i analitycznego myślenia, myliłby się ten, kto uznałby, że nie wyzwalają emocji, typowych dla innych dyscyplin sportu.

- Grę w szachy ja i moi koledzy rozpoczęliśmy w wieku 9, 10 i 11 lat. To gra wymagająca skupienia, zwłaszcza pod koniec rozgrywki, kiedy to decyduje się kto wygra. My potrafimy przewidzieć 3-4 ruchy swoje i przeciwnika do przodu, ale mistrzowie mówią o 10 czy nawet 11 – mówiła jedna z uczestniczek zawodów, reprezentująca klub szachowy z Pawłowic Śląskich.

Zawodnikom UKS "Szach Mat Zabrze", UKS "Pionier" III Jastrzębie Zdrój, MDK Chorzów
gratulujemy zajęcia I, II, III miejsca i życzymy dalszych sukcesów.

Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie:
Drużynowe Mistrzostwa Polski - IV Liga Juniorów 2022 (województwo śląskie) (chessarbiter.com)

Ciekawostki

W partii szachów dwóch graczy rozpoczyna grę 16 bierkami: ośmioma figurami i ośmioma pionami. Istnieje ponad trzysta miliardów możliwych sposobów zagarniania zaledwie pierwszych czterech posunięć w partii szachów. 

20210321_191811.jpg

Im dalej w grę, tym trudniej. Dla przeciętnej pozycji istnieje ok. 40 prawidłowych posunięć. Jeżeli założymy, że przeciętna partia obejmuje 40 posunięć, to prowadzi to do astronomicznych możliwości. Całkowitą liczbę prawidłowych pozycji w partii szachów można porównać do liczby atomów w Układzie Słonecznym.

Dziś, żyjąc w świecie komputerów, każdy może ściągnąć darmową aplikację do gry w szachy, która dorównuje arcymistrzom.

Jak mówi Garri Kasparow, były Mistrz Świata: “...szachy wciąż mają wiele do zaoferowania światom ludzkiego poznania i sztucznej inteligencji”.

Garri Kasparow w 1997 r. w Nowym Jorku stoczył walkę z komputerem IBM “Deep Blue”, która stała się najsłynniejszą rywalizacją człowieka z komputerem. W wielu artykułach porównywano ją do pierwszego lotu Orville’a Wrighta i do lądowania na Księżycu.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, polecam najnowszą książkę Garri Kasparowa - Ostatni bastion umysłu.

Serial “Gambit królowej” zwiększył popularność szachów


Jak donoszą liczne publikacje, po premierze serialu “Gambit królowej” na Netfliksie, sprzedaż szachów jak i literatury dotyczącej tego sportu znacznie wzrosła.

Gambit królewski to debit (otwarcie szachowe), który powstaje po posunięciach e4 e5, a następnie f4.