Logo_FSM.JPG

Fundacja Świętego Mikołaja

Miło nam poinformować, że w marcu bieżącego roku nasza szkoła została zakwalifikowana do programu „Pomoc psychologiczna dla szkół” Fundacji Świętego Mikołaja, w ramach którego otrzymaliśmy wsparcie finansowe na działania profilaktyczne.

Dzięki pozyskanym środkom możemy realizować ciekawe przedsięwzięcia dla uczniów- warsztaty, prelekcje i inne wydarzenia, których celem jest wspieranie zdrowia psychicznego naszej młodzieży.

Działaniami objęci zostali również nauczyciele i rodzice. Dla nich odbył się wykład dr Macieja Dębskiego z Uniwersytetu Gdańskiego na temat higieny cyfrowej i fonoholizmu.

Zapraszamy do śledzenia fotorelacji z niektórych wydarzeń.

Wszystkie działania realizowane są w ramach programu Pomoc Psychologiczna Fundacji Świętego Mikołaja

• 10.04- wykład dla rodziców i nauczycieli na temat higieny cyfrowej i fonoholizmu,
  • 12.04- 7.06- cykl warsztatów dla klas liceum (Ia, II a, IIIa, III c),
  • 17. 04- warsztaty florystyczne dla uczniów klas technikum architektury krajobrazu (IV a, III a )
  • 22.04- warsztaty ceramiczne- klasa I technikum architektury krajobrazu
  • 26.04- warsztaty z psycho-dietetyki dla klas IIIa T, IV a T, II a LO, II b LO, III e T, I b LO
  • 15.05- warsztaty pt. „Bezpieczeństwo w sieci” dla klas II e T, II c T, I b T, II b BS
  • 16. 05- zajęcia z muzykoterapii- klasy I a T, II d T
  • 20- 22 05- alpakoterapia- II c BS, II a BS, I d T, I b T, Ia BS, I c T, I e T, III a BS, I b BS,
  • 4. 06- wycieczka w góry „Rajd po zdrowie”- klasa II b T i wybrani, chętni uczniowie
  • Kwiecień- czerwiec- indywidualne konsultacje uczniów w Centrum Rozwoju i Terapii Kompas.

Wycieczka do Muzeum Śląskiego

Kolejne i ostatnie działanie profilaktyczne w ramach pomocy psychologicznej uzyskanej z Fundacji Św. Mikołaja.

Miała być wycieczka w góry, jednak z uwagi na niesprzyjającą aurę udaliśmy się w liczbie 46 uczniów oraz 4 opiekunów do Katowic. Tam, w Muzeum Śląskim, odkrywaliśmy intelektualny i artystyczny dorobek Śląska oraz bogatą tradycję wielokulturowości. Tam również, w Galerii Śląskiej Sztuki Sakralnej, znajdował się wykonany z drewna w 1500 r. Św. Mikołaj.

Warsztaty florystyczne

17 kwietnia uczniowie technikum architektury krajobrazu z klas III A i IV A wzięli udział w warsztatach florystycznych prowadzonych przez panią Martę Kondzielnik - florystkę, właścicielkę jastrzębskiej kwiaciarni DEKOR.

Działanie zrealizowane w ramach programu Pomoc Psychologiczna Fundacji Świętego Mikołaja.

Warsztaty ceramiczne

Młodzież klasy pierwszej technikum architektury krajobrazu tworzyła doniczki i osłonki z gliny szamotowej podczas zajęć ceramicznych, które 23 kwietnia poprowadziła p. Joanna Wolfarth - właścicielka pracowni ceramiczno-artystycznej w Jastrzębiu-Zdroju.

Psycho-dietetyka

W piątek 26 kwietnia odwiedziła nas p. Michalina Gamoń z poradni Dobry Dietetyk. Pani Michalina przeprowadziła prelekcję oraz pogadankę z młodzieżą na temat zaburzeń żywieniowych, symptomów tych zaburzeń oraz sposobów reagowania na problemy związane z prawidłowym odżywianiem. Podkreśliła jak ważne jest zwrócenie się o pomoc do specjalistów w sytuacji kryzysowej.

Warsztaty na temat uzależnień behawioralnych
oraz bezpieczeństwa w sieci

W maju udało nam się zaprosić młodzież naszej szkoły na kolejne wydarzenia profilaktyczne. Jednym z nich były warsztaty na temat uzależnień behawioralnych oraz bezpieczeństwa w sieci, które przeprowadził p. Ireneusz Brachaczek.

(Zdjęcia wykonał Filip Tomczak z klasy IIe T)

Działania profilaktyczne realizowane ze środków Fundacji Świętego Mikołaja.

Warsztaty artystyczne - muzykoterapia

16 maja odbyły się zajęcia artystyczne i muzyczne dla uczniów klasy I a i II d technikum, które poprowadziła p. Joanna Kisielewska z Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.

Spotkania z alpakami

20 i 21 maja naszą szkołę odwiedziły alpaki. Sympatyczne zwierzaki o miękkim futerku sprawiły wiele radości uczniom i nauczycielom. Przebywanie ze zwierzętami ma dobroczynny wpływ na człowieka. Działają uspokajająco, pozwalają się zrelaksować. Działają terapeutycznie zwłaszcza na osoby starsze i chore.

Działanie realizowane w ramach programu Pomoc Psychologiczna Fundacji Świętego Mikołaja.