Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Pomysły na e-biznes uczniów klas ekonomicznych

26 marca w auli Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku odbył się II etap Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej - Start do własnego biznesu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji był "e-biznes dziś i jutro".

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas ekonomicznych: Klaudia Parzych (klasa I a T), Martyna Gatner (klasa II a T), Mirela Nalik (klasa II a T) oraz Marcin Kukla (klasa II a T).

Reprezentacja Korfantego zaprezentowała ciekawy pomysł na internetowy sklep ze zdrową żywnością „Frutek” oraz oryginalną inicjatywę sklepu charity shop, który łączyć ma działalność gospodarczą i charytatywną. Młodzież wykazała się nie tylko sporym zaangażowaniem, ale również oryginalnym podejściem do postawionego wyzwania.

Wysoki poziom prezentacji wszystkich uczestników potwierdził również Dziekan Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji, dr inż. Tomasz Zieliński.

Jak na pobyt w murach uczelni przystało, młodzież miała także okazję uczestniczyć w wykładzie otwartym, którego tematem były nowoczesne narzędzia wykorzystywane w reklamie internetowej. Wykład zatytułowany „Królewska para e-marketingu” przygotowany została przez Pana Roberta Dudę.

Spotkanie z człowiekiem z pasją

7 listopada uczniowie klasy III a T uczestniczyli w niezwykle ciekawym wykładzie rektorskim pana Rafała Sonika
"Pasja a biznes", w ramach święta rybnickiego Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego
w Katowicach.

Warto przypomnieć, że w roku akademickim 2015/2016 Wydział Biznesu, Finansów i Administracji rozpoczął swoją działalność dydaktyczną. Historię powstawania Wydziału oraz jego osiągnięcia przedstawił gościom, zgromadzonym w auli rybnickiego kampusu, rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.Nie zabrakło również charakteryzacji aktualnej działalności Wydziału, który ściśle współpracuje z biznesem, samorządami oraz szkołami w regionie. O tym co udało się osiągnąć oraz o tym, co uczelnia planuje realizować w przyszłości opowiedział dziekan Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji – dr inż. Tomasz Zieliński.

Spotkanie z panem Rafałem Sonikiem wywarło na uczestnikach spore wrażenie. Rafał Sonik to zwycięzca legendarnego Rajdu Dakar w kategorii quadów (w 2015 roku), sześciokrotny zwycięzca w Pucharze Świata FIM, zdobywca sześciu tytułów mistrza kraju. Rafał Sonik to nie tylko sportowiec, to również, jak zwykł o sobie mówić, organiczny przedsiębiorca , właściciel firmy Gemini Holding Sp. z o. o. zajmującej się budową i zarządzaniem centrami handlowymi na południu Polski. Nie każdy wie, że to Rafał Sonik sprowadzał do Polski tak liczące się marki jak McDonald’s czy British Petroleum (stacje BP).Dla pana Sonika najważniejsza jest praca z ludźmi i wiara w to, że tkwi w nich spory potencjał, wart dostrzeżenia i doceniania w codziennej pracy. Spotkanie pokazało młodym ludziom, że zaangażowaniem, solidną pracą, świetną organizacją, ale i pokorą można osiągnąć cele. Jak sam twierdzi , na sukces składa się 20% talentu i 10% szczęścia. A pozostała część? To pracowitość i pilność.

Spotkanie było nie tylko świetną lekcją przedsiębiorczości, ale i możliwością poznania człowieka z pasją, który potrafi łączyć biznes z działalnością społeczną.

Rachunkowość może być prosta!

25 października 2017 roku uczniowie klas ekonomicznych mieli okazję wziąć udział w wykładzie "Rachunkowość. Język biznesu" przygotowanego przez panią dr Katarzynę Olejko, pracownika naukowego na Wydziale Biznesu, Finansów i Administracji w Rybniku.

Uczniowie naszej szkoły w ramach współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym wzięli udział w wykładzie przybliżającym znaczenie sprawozdawczości finansowej w funkcjonowaniu spółek kapitałowych. Walorem zorganizowanego spotkania był jasny przekaz, bazowanie na przykładach oraz otwarta komunikacja pani dr Katarzyny Olejko. Spotkanie dla części uczniów było doskonałą okazją do poszerzenia swojej wiedzy na temat rachunkowości i funkcjonowania spółek akcyjnych na giełdzie papierów wartościowych, zaś dla uczniów klas maturalnych stało się szansą usystematyzowania zdobytych wiadomości.

Takie spotkanie to również dobra okazja do zaprezentowania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz samego Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji w Rybniku. Kto wie? Może wśród uczestników dzisiejszego wykładu obecni byli przyszli studenci tej prestiżowej uczelni.

24 lutego na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w auli "Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych" odbył się finał konkursu „Prototypowanie dla bezpieczeństwa drogowego” związanego z wykreowaniem innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo w transporcie drogowym.

Wydarzenie było realizowane w ramach projektu Trans Tracking MVP przez firmę Trans.eu.Organizatorem Konkursu był Logintrans Sp. z o.o. z Wrocławia we współpracy z przedstawicielami Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach jako Współorganizatora.

Konkurs był organizowany w celu opracowania i zaprezentowania przez Uczestników nowatorskiego pomysłu dotyczącego poprawy bezpieczeństwa drogowego. Co ciekawe, uczestnikami byli zarówno uczniowie technikum i liceum ale także studenci.

Naszą szkołę reprezentowały 3 drużyny, których członkowie są uczniami klas logistycznych.

Jedna z naszych drużyn, w składzie:

  • Szymon Jankowski III c T,
  • Alex Carbogno – Barnabe III c T,
  • Paulina Chmiel II b T

została wyróżniona za projekt "Projekt Intelligent system assistance driver" czyli inteligentny system wspomagania kierowcy.

Jury Konkursu postanowiło nieoczekiwanie wręczyć również wyróżnienie uczennicy: Magdalena Zozworek z klasy II c T za aktywność podczas zadawania pytań i przebiegu całego Konkursu.

Wszystkim uczestnikom Konkursu dziękujemy a wyróżnionym gratulujemy!

  •   
  •   
  •  

    1 marca w auli Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji w Rybniku odbył się Finał Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej „Start do własnego biznesu”.12 drużyn z sześciu szkół ponadgimnazjalnych podjęło wyzwanie przygotowania profesjonalnego biznesplanu - pomysłu na swoją firmę.

    W drugim etapie regionalnego konkursu naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły:

    • Agnieszka Bojar oraz Oskar Wasilewski z klasy II a T
    • Mirela Nalik oraz Przemysław Sterczek z klasy I a T.

    Celem konkursu było między innymi zachęcanie młodzieży do aktywności gospodarczej. Obserwując rywalizację 12 drużyn, które prezentowały swoje pomysły na biznes, śmiało można powiedzieć, iż młodym ludziom nie brakowało kreatywności i odważnych wizji własnej działalności gospodarczej.

    Zadaniem uczniów było nie tylko przygotowanie biznes planu i prezentacji, ale również publiczne przedstawienie swojego pomysłu i udzielanie odpowiedzi na pytania konkursowego jury.

    Z tym zadaniem doskonale poradziła sobie Agnieszka i Oskar prezentując biznesplan firmy GreenClean. Uczniowie zdobyli II miejsce oraz tablety ufundowane przez sponsorów konkursu. Na uwagę zasługuje również wystąpienie Mireli i Przemka (uczniów klasy pierwszej), którzy swoją swobodą wypowiedzi oraz spontanicznością szczególnie zainteresowali biznesplanem zgromadzoną na auli publiczność.

    Głównym organizatorem konkursu był Wydział Biznesu, Finansów i Administracji. Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku. Współorganizatorami konkursu były również takie instytucje jak Urząd Skarbowy w Rybniku, ZUS o/Rybnik, Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku, przedstawiciele biznesowi: Tenneco Sp. z o.o., PREVAC Sp. z o.o., Perfekt Sp. z o.o. i Izba Przemysłowo-Handlowa ROP oraz szkoły ponadgimnazjalne. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Prezydent Miasta Rybnika.

    Wszystkim drużynom gratulujemy!