Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

“Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze.”

Frank Smith

Profil skierowany jest do uczniów:

  • pragnących rozwijać umiejętności językowe
  • komunikatywnych, otwartych na współpracę międzynarodową 
  • planujących karierę zawodową w firmach międzynarodowych w Polsce oraz zagranicą
  • lubiących zagłębiać się w języku oraz literaturze
  • ciekawych świata i gotowych na przekraczanie barier językowych i kulturowych
  • chcących doskonalić umiejętności translatorskie 
  • podążających za nowościami informatycznymi 

Wybierając tę klasę będziesz mógł w przyszłości podjąć studia :

  • lingwistykę stosowaną
  • neofilologię
  • stosunki międzynarodowe
  • hotelarstwo/turystykę
  • europeistykę
  • dziennikarstwo

Co proponujemy?

  • realizacja programu autorskiego "Informatyka w języku angielskim" autorstwa Anety Cholewy 
  • innowacja pedagogiczna z j. niemieckiego "Deutsch in Europa - Kompetencje językowe współczesnego europejczyka" autorstwa Katarzyny Panfil
  • współpracę z Goethe-Institut oraz British Council w Krakowie
  • udział w projektach eTwinnig
  • współtworzenie strony internetowej Angielski i IT w Klasie Europejskiej
  • lekcje online z lektorami z Wielkiej Brytanii BBC Live 
  • zajęcia z obcokrajowcami w ramach projektów AIESEC
  • wykorzystywanie nowoczesnych aplikacji na lekcjach języków obcych 
  • tworzenie prezentacji multimedialnych z wykorzystaniem najnowocześniejszych aplikacji w języku niemieckim i angielskim 
  • doskonalenie umiejętności skutecznego prezentowania w języku obcym

Program autorski "Informatyka po angielsku"

 brexit-1491370_1920.jpg

W Korfantym odważnie podążamy za własnymi pasjami, by tchnąć ich ducha w naszych uczniów, ponieważ tylko wówczas nauka przynosi oczekiwane efekty. Nauczyciel pasjonat potrafi zarażać uczniów swą ciekawością i entuzjazmem. Tym właśnie kierowała się p. Aneta Cholewa tworząc interdyscyplinarny program autorski "Informatyka po angielsku" łączący naukę języka angielskiego z wszechobecną nowoczesną technologią. To jakie efekty przynosi praca z uczniami klasy europejskiej wdrażając program pomimo pandemii, można zobaczyć na dwujęzycznej stronie internetowej Angielski i IT w klasie Europejskiej gdzie zamieszczane są wszystkie realizowane projekty i prace uczniów oraz ważniejsze wydarzenia z życia klasy.

W ramach programu autorskiego Informatyka po angielsku realizowany jest projekt 

Zrzut_ekranu_92.png

W ramach tego projektu uczniowie tworzą serwis informacyjny z życia naszej szkoły i klasy stosując w praktyce zdobyte umiejętności np. 

  • informatycznych: korzystania z formularzy ankietowych, tworzenie wykresów i tabeli, nagrywania i edycji filmu oraz dźwięku, dodawania napisów do filmu, korzystania z filtrów do poprawy jakości audio i video, stosowania green screenu, tworzenia animacji poklatkowej , 
  • dziennikarsko-aktorskich: wcielanie się w rolę, praca nad dykcją i intonacją w języku angielskim, przeprowadzanie wywiadów, 
  • badawczych: tworzenie pytań ankietowych, wybór grupy kontrolnej, analiza wyników, 
  • społecznych: uczenie się pracy w grupie

Korfanty News łączy naukę z dobrą zabawą! 

Lekcje BBC Live na żywo z lektorami z Wielkiej Brytanii i współpraca ze szkołami z całej Europy

Pomimo pandemii uczniowie klasy europejskiej za pośrednictwem Internetu mają możliwość kontaktu z obcokrajowcami pracując pod nadzorem brytyjskiego lektora pracującego dla światowego lidera BBC. Dzięki temu mają kontakt z "żywym" językiem angielskim. Lekcje na żywo to również współpraca z uczniami z krajów z całej Europy i możliwość porównania swoich umiejętności językowych i tym samym podniesienie samooceny, przekonanie się, że bez kompleksów mogą komunikować się z obcokrajowcami.

Zrzut_ekranu_97.png

Tworzenie stron internetowych

Zdobywanie nowych umiejętności z zakresu informatyki zaowocowało kolejnym ciekawym projektem. Uczniowie stworzyli samodzielnie własne strony internetowe. Decyzja o wyborze klasy europejskiej daje możliwość używania narzędzi przydatnych na rynku pracy. Oto jedna z realizacji uczniów:

strona klasy europejskiej w wykonaniu uczennicy

Aplikacje

Na lekcjach informatyki po angielsku, jak i języka angielskiego, uczniowie wykorzystują na co dzień technologię i bogaty wybór dostępnych narzędzi. Jeden z komponentów podręcznika MyEnglishLab będący cyfrową wersją zeszytu ćwiczeń umożliwia nauczycielowi monitorowanie postępów uczniów, co znacząco usprawnia naukę w dobie pandemii. Oprócz tego szeroki wachlarz darmowych programów i aplikacji wykorzystywany na zajęciach sprawia, że nauka nie tylko jest skuteczniejsza , ale przede wszystkim proces uczenia się jest dla uczniów atrakcyjniejszy. 

apki_europejska.jpg

Więcej informacji znajdziesz odwiedzając stronę internetową Angielski i IT w Klasie Europejskiej!

Innowacja pedagogiczna z języka niemieckiego.

germany-Kacha.jpg

Jesteśmy jedyną szkołą ponadpodstawową w mieście realizującą tego typu innowację z języka niemieckiego! 

Opanowanie języka obcego stanowi we współczesnym świecie dużą wartość wzmacniającą naszą pozycję zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Głównym celem innowacji pedagogicznej z języka niemieckiego jest poszerzanie kompetencji językowych oraz zgłębianie wiedzy z zakresu realioznawstwa krajów niemieckojęzycznych.

W ramach innowacji pedagogicznej z języka niemieckiego p.t. "Deutsch in Europa - kompetencje współczesnego europejczyka" uczniowie realizują zwiększoną liczbę godzin języka niemieckiego umożliwiającą przygotowanie do egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym z tego języka. Proces uczenia się języka wspomagany jest nowoczesnymi materiałami audiowizualnymi oraz ciekawymi zadaniami interaktywnymi na stronie LearningApps, filmami ZDF dopasowanymi do lekcji czy filmami gramatycznymi. Multimedialne lekcje - Multibook umożliwiają również pracę z tablicą interaktywną a kody QR z dodatkowymi materiałami wspierają samodzielność ucznia w procesie uczenia się.

Prezentacje multimedialne

Poszerzenie kompetencji językowych zaowocowało stworzeniem szeregu prezentacji z użyciem nowoczesnych aplikacji takich jak Canva, AdobeSpark, Genially. Oto przykłady prac uczniów, jakie powstały w czasie zdalnego nauczania.

  • Bożonarodzeniowy nastój udzielił się uczniom. Przyjrzeliśmy się świątecznym tradycjom i zwyczajom naszych sąsiadów i porównaliśmy z rodzimymi.

"Was ist dein Traumberuf" Jaki jest twój wymarzony zawód? Z pewnością każdy uczeń szkoły średniej zadaje sobie niejednokrotnie to pytanie. Jednym z zadań postawionych przed uczniami klasy europejskiej była odpowiedź na to właśnie pytanie. Oto niektóre z ich wyborów. 

Oby się urzeczywistniły!

Tworzenie stron internetowych

Efektem interdyscyplinarnego podejścia do uczenia w klasie europejskiej jest jedna ze stron internetowych, którą uczniowie opracowali w języku niemieckim . Jest to doskonałe połączenie umiejętności informatycznych z praktyczną nauką języka niemieckiego.

Kliknij by zobaczyć efekt!