EKO-lekcja w gliwickiej palmiarni

29 sty 2022, 17:17

Uczniowie w towarzystwie przewodników zwiedzili 5 pawilonów. W pawilonie roślin użytkowych mogli poznać w „całości” rośliny, które wykorzystujemy w naszej kuchni i życiu codziennym: granaty, pomarańcze, pieprz, pomelo, goździki, kawę itp.

W pawilonie tropiku zobaczyli tzw. „piętra”, które są cechą charakterystyczną dla deszczowego lasu tropikalnego. Ciekawym elementem tego pawilonu była kaskada i oczko wodne, w którym pływały piranie, pielęgnice pawiookie oraz sumy afrykańskie. W trzecim pawilonie - historycznym- podziwiali najstarsze i jedne z najbardziej okazałych roślin palmy – np. 120 letniego feniksa kanaryjskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również palmy z rodzajów latania i niebochronka, które podobnie jak 15 metrowe araukarie i brachychiton robiły wrażenie swoją wielkością. W oczkach wodnych zaś rozpoznali papirusy i pandany. W pawilonie sukulentów wśród olbrzymiej różnorodność budowy, kształtu, wielkości, miejsca magazynowania wody największe zainteresowanie wzbudziły 8 metrowe cereusy i kilkunasto-milimetrowe litopsy – żywe kamienie. W pawilonie akwarystycznym uczniowie mogli poobserwować ryby rzek polskich, jeziora Tanganika, rzeki Amazonki i rzek Azji płd-wschodniej. Największe wrażenie wzbudziły płaszczki i piranie.

Wizyta w palmiarni była połączeniem przyjemnie spędzonego czasu z powtórką i poszerzeniem wiadomości z biologii.

Barbara Będkowska

Akcja została przeprowadzona w ramach projektu Eko Szkoła 2022