Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

General English na Zielonej Wyspie

22 paź 2021, 18:30

W trakcie trwającego 40 godzin lekcyjnych szkolenia, realizowany był cel główny: podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego i sprawności w posługiwaniu się nim. Bardzo ważną wartością dodaną okazały się kontakty nawiązane w ramach zajęć w międzynarodowej grupie oraz możliwość zapoznania się z kulturą i historią innych narodów. Z naszej części Europy w kursie brała udział czwórka młodych Czechów o romskich korzeniach z Brna. Pozostali uczestnicy pochodzili z: Hiszpanii, Włoch, Francji i Argentyny. Języka angielskiego uczyła zaś Chinka. Wymiana informacji o sobie, swoich krajach, pracy i szkole oraz mieszanka języków i ras, w ramach naszej niewielkiej grupy, pozostawią po sobie niezatarte wrażenia.

Czas wolny po zajęciach w Delfin English School Dublin był poświęcony na ćwiczenia językowe połączone ze zwiedzaniem pięknego Dublina.

Najszersza ulica Europy O’Connell Street z licznymi pomnikami, słynną 120-metrową Iglicą Dublina (Spire of Dublin), zabytkowymi gmachami, Kolegium Świętej Trójcy (Trinity College) i jego biblioteka z siedmioma milionami druków i rękopisów, w tym słynną Księgą z Kells (Book of Kells), Katedra Św. Patryka, Dubliński Zamek, Ogród Botaniczny, to tylko niektóre z atrakcyjnych miejsc, które udało się nam zwiedzić i poznać ich historię.

W Dublinie prawie na każdym kroku można spotkać się z Polską i Polakami. Wystarczy wspomnieć polską parafię przy kościele Św. Odeona, szkoły polonijne, pomnik hrabiny Markiewicz – bojowniczki o niepodległość Irlandii, polskie gazety, Polskie Radio Irlandia, sklepy Polonez, czy półki z polskimi towarami w sklepach międzynarodowych sieci. Polacy, którzy w Irlandii oceniani są bardzo wysoko, pracują na różnych stanowiskach:
w hotelach, restauracjach, sklepach, firmach budowlanych, w urzędach, na lotnisku itp. Największym zaskoczeniem był czarnoskóry taksówkarz mówiący biegle po polsku, absolwent studiów menedżerskich w Warszawie.

Wszystkie umiejętności i nowa wiedza, pozyskana dzięki udziałowi w programie Erasmus + Międzynarodowa Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej, zostaną w pełni wykorzystane dla dobra naszych uczniów i szkoły. Kształcenie, propagowanie wspólnych wartości, wspieranie integracji społecznej, zwiększanie zrozumienia międzykulturowego, poszerzenie horyzontów osób młodych to najważniejsze atuty nowoczesnej edukacji oraz niepowtarzalna szansa na rozwijanie profesjonalizmu i osiąganie wyższej jakości kształcenia w pracy z młodzieżą.

Joanna Zdziebło

Danuta Łozińska

FE_Wiedza_Edukacja_Rozwoj_rgb-1_1.jpg