"Gwiazdy Jastrzębskiego Sportu” w „Korfantym”

6 paź 2023, 14:04

Wystawa wpisuje się w jubileusz 60-lecia miasta Jastrzębie-Zdrój. Jest też jednym z wydarzeń w ramach obchodu 50-lecia działalności szkoły.

„Gwiazdy Jastrzębskiego Sportu” to projekt mający przybliżyć obecne i dawne gwiazdy jastrzębskiego sportu. Ciekawym rozwiązaniem, na które się zdecydowano, było wykonanie fotografii, nie tylko na arenie rywalizacji sportowej, ale również w życiu codziennym bohaterów różnych dyscyplin sportowych. O ile postacie obecnych mistrzów są powszechnie znane, to dawne legendy sportowe odchodzą w niepamięć. Wystawa przywraca należne im miejsce w społeczności lokalnej.

Wernisaż wystawy odbył się w auli Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego, gdzie można oglądać prezentowane prace. Premiera zdjęć została okraszona barwną opowieścią na temat historii jastrzębskiego sportu w wykonaniu kierownika Galerii Historii Miasta Marcina Boratyna. Chyba nikt z obecnych na sali nie spodziewał się, że wszystko zaczęło się w uzdrowisku na… kortach tenisowych.

- Wykonaliśmy fotografie sportowców, którzy przed laty odnosili sukcesy. Dzisiaj oni podzielili się z nami opowieścią o dawnych czasach, ale również pasji, której się aktualnie oddają. Współczesnych bohaterów pokazaliśmy również prywatnie, jakimi są ludźmi, czym się interesują. Taka łączność między pokoleniami jest niezwykle ciekawa - mówiła jedna z autorek fotografii Laura Śleszyńska.

Autorami fotografii są: Maja Tomanek, Joanna Zając, Laura Śleszyńska, Jakub Trzciński, Filip Tomczak. Wspierali ich nauczyciele przedmiotów fotograficznych - Tomasz Krufczyk i Krzysztof Sęk.

Zdjęcia przedstawiają obecnych i byłych sportowców, którzy na przestrzeni lat rozsławiali nasze miasto. Można zobaczyć więc reprezentantów takich dyscyplin sportowych jak: boks, judo, piłka nożna, hokej, siatkówka.

- Projekt, którego finał widzicie, rozpoczął się rok temu. Pan Adam Cieślak, prezes Stowarzyszenia Jastrzębski Sport przyszedł do mnie z propozycją zawarcia współpracy. Pomysł od razu mi się bardzo spodobał. Wpisuje się on w to, co w „Korfantym” bardzo cenimy - aktywność młodzieży. W efekcie grupa uczniów technikum o profilu fotograficznym przystąpiła do wspólnego projektu. Wspaniały rezultat tych działań widać na fotografiach, prezentowanych na naszej wystawie - mówi dyrektor Ewa Mentel.

Dyrektor podkreśliła, że wystawa może stać się inspiracją dla pozostałych uczniów.

- Może warto wyjść poza samą szkołę i zdobywać różnorodne doświadczenia. My jako szkoła chętnie będziemy was wspierać i zachęcać do takich aktywności. Jednak to od was zależy, ile z tego będziecie czerpać – podsumowała Ewa Mentel.

Adam Cieślak, prezes Stowarzyszenia Jastrzębski Sport podkreślał zaangażowanie młodych ludzi, którzy zgłosili akces do projektu.

- Z własnej inicjatywy podjęli współpracę i zasługuje to na najwyższe uznanie. Efekt ich pracy i pasji możemy dzisiaj oglądać. Dziękuję młodym fotografom oraz szkole za zaangażowanie się to przedsięwzięcie. Dla zwiedzających wystawa ma za zadanie uczyć, ale także dawać wyraz poczucia przynależności do miejsca, dla autorów zdjęć ma być sprawdzianem dotychczasowej wiedzy i umiejętności fotograficznych, a także próbą odnalezienia się w zawodzie fotografa- mówił prezes.

Warto wspomnieć, że w ramach realizacji projektu pojawią się materiały promocyjne sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 - 2030.

Fot. Krzysztof Sęk, Wiktoria Damps