Jak nie dać się dezinformacji?

17 kwi 2023, 22:48

Dezinformacja jest działaniem celowym, bazującym na emocjach, wiąże się z wprowadzeniem do obiegu nieprawdziwej lub zmanipulowanej informacji. Wszystko po to, aby dać odbiorcy „pozorną” wiedzę, wiedzę szkodliwą lub wręcz niebezpieczną.

Pani Aleksandra Wrona - przedstawicielka NASK czyli organizacji, która wspiera internautów w weryfikowaniu informacji w mediach społecznościowych – w jasny sposób przedstawiła uczniom zasady radzenia sobie z dezinformacją w sieci.

Warto zatem nie tylko sprawdzać źródło i autora danego tekstu, ale również czytać cały artykuł nie skupiając się jedynie na tzw. clickbaitach. Clickbait to bowiem „często stosowana w Internecie praktyka przyciągania uwagi za pomocą chwytliwych, wyolbrzymionych czy oddziałujących na emocje tytułów oraz grafik, które mają zachęcić do kliknięcia danego artykułu.” Źródło: morale.net

W przeciwdziałaniu dezinformacji pomóc może również rozważne upowszechnienie przez nas samych treści w mediach społecznościowych.

Małgorzata Lach