Nie tylko van Gogh

14 lis 2022, 20:18

Kolejne klasy ( I d T oraz 4 b TG) mogły zachwycić się bogactwem ceglanej architektury z początku20.wieku. W wycieczce uczestniczyła także grupa uczniów z Ukrainy.

Na Nikiszowcu uwagę przyciąga wszystko – wystrój neobarokowego kościoła, urokliwe uliczki, piękny rynek. Zawsze dbano tu o pamięć – w murze przy kościele umieszczono tabliczki z nazwiskami górników którzy zginęli w kopalni Giesche. Byli to często bardzo młodzi ludzie, niektórzy niepełnoletni.

Dzielnica jest mekką sztuki naiwnej, do Galerii Wilson przyjeżdżają latem malarze z całego świata. Przed wejściem na wystawę poświęconą holenderskiemu artyście, mieliśmy więc okazję obejrzeć stałą ekspozycję w industrialnych pokopalnianych wnętrzach.

Van Gogh, ale i malarstwo nieprofesjonalne zachwyciło uczniów. Zainteresował ich też życiorys artysty, który jeszcze raz przestudiowali po wyjściu z wystawy. Oby więcej było takich niebanalnych ,zachęcających do kontaktu ze sztuką wydarzeń…

Wycieczkę zorganizowali wychowawcy – panie Monika Długosz i Barbara Będkowska. Pani Krystyna Szczęsny szczególną opieką otoczyła uczniów z Ukrainy, przybliżając im zawiłości trudnej śląskiej historii.

Katarzyna Gibes