Obchody Dnia Frankofonii w naszej szkole

29 mar 2016, 18:58

23 marca społeczność Zespołu Szkół Nr2 również przyłączyła się do tej akcji organizując m.in.: konkurs plastyczny Dix mots en image oraz konkurs piosenki francuskiej.
Nasze obchody Dnia Frankofonii rozpoczęliśmy minutą ciszy aby oddać hołd ofiarom ataków terrorystycznych w Belgii.
Jak co roku ogromną popularnością cieszył się konkurs piosenki francuskiej.

I miejsce zajęła Natalia Grzesik z klasy II b LO, II miejsce zdobyła Monika Grabowska z III b LO
a III miejsce przypadło Agnieszce Dąbkowskiej z II e T.

Występ wokalistek wzbogaciły Monika i Agnieszka Wysockie, prezentując układ taneczny w stylu jazz,
a Alicja Tokarczyk zaprezentowała wiersz Guillaume'a Appolinaire'a "Paris".

Podczas obrad jury uczniowie mieli okazję zobaczyć film "Paryż - spacer z ambasadorem" oraz poznać sylwetki wielkich Polaków zmuszonych do emigracji po upadku powstania listopadowego. Jakże aktualna pozostaje myśl T. Jeffersona: "Tout homme a deux patries, la sienne et puis la France" (Każdy człowiek ma dwie ojczyzny swoją i Francję).

Wersja francuska na stronie www.francuskiwdwojce.bloog.pl

Tomasz Domagała