Pamiętajmy o powstańcach śląskich

21 kwi 2021, 17:20

W 1919 roku, kiedy zginęli bestialsko zamordowani przez Grenzschutz, Korfanty był ich duchowym przywódcą. To on ich przekonał, że w Polsce nie będą obywatelami drugiej kategorii. Nie do końca się to sprawdziło, ale niezależnie od późniejszych sporów politycznych, pozostał dla nich dyktatorem zwycięskiego powstania - tym, który zwrócił im godność.

Pandemia uniemożliwia organizację wspólnych wyjść, nauczyciele historii złożyli jednak w tym dniu kwiaty na mogile powstańczej. Przypomnijmy, że spoczywa tam pięciu mieszkańców Jastrzębia Górnego zamordowanych w Moszczenicy, najmłodszy miał 21 lat.

Patrząc na obie rzeźby – tę przedstawiającą powstańca w stroju cywilnym, a także tę przypominającą męczeństwo świętego Sebastiana przeszytego strzałami, trudno nie myśleć o tamtych latach. O wyborach życiowych, porzuceniu ciepłego domu, tęsknocie za wolnością.

Ci, którzy przeżyli powstania, może powtarzali czasem za Korfantym, że „nie okazała się Polska taką, o jakiej marzyliśmy…”, ale podobnie jak on, nie ustawali w pracy dla Niej.

Nie dowiemy się już nigdy, jak zareagowaliby na fakt, że pomnik ich przywódcy w Warszawie odsłaniano dwa razy. W 148. rocznicę urodzin na cokół trafił napis „Syn Ziemi Śląskiej.” W skromnej uroczystości brał udział znany naszej społeczności szkolnej prawnik, pisarz i publicysta Józef Musioł. Był jedną z tych osób, które walczyły o modyfikację inskrypcji i przypomnienie, skąd ten wybitny polityk pochodził.

Śląsk był przecież tym dobrym wspomnieniem, które Korfanty – jak mówił przed śmiercią – zabierał na tamten świat.

Na koniec przytoczmy fragment słynnego artykułu„Nieświęty śląski święty” autorstwa Michała Smolorza: ”Korfanty(…)Wielki, żarliwy Polak, dramatycznie rozczarowany polską rzeczywistością”.

Wszystkim uczniom, którzy podjęli i nadal podejmują trud tworzenia rysunków, plakatów, prezentacji, ulotek o tematyce powstańczej bardzo dziękujemy ,ostateczny termin oddania prac 10 maja. Natomiast do 30 kwietnia czekamy na wasze refleksje i przemyślenia na temat „Korfanty – wzór polityka?”

Katarzyna Gibes