Pieniądze wszyscy znamy, czy aby na pewno...?

15 kwi 2021, 18:23

Zaprezentowane zostały również różnice występujące na pieniądzach zmodernizowanych w 2016r. w stosunku do tych emitowanych wcześniej, ale nadal będących w obiegu gotówkowym.

W ramach spotkania uczniowie dowiedzieli się także jak postąpić w przypadku wątpliwości, co do autentyczności posiadanego banknotu lub w przypadku ich zniszczenia.

Nieświadome posługiwanie się falsyfikatami może być przyczyną znaczących problemów. Nawet jeśli udowodnimy, że posłużyliśmy się falsyfikatem nieświadomie, to narażamy się na niepotrzebny stres, a fałszywe pieniądze zostają skonfiskowane i nie odzyskamy ich równowartości.

Dlatego w interesie każdego dorosłego człowieka jest posiadanie wiedzy o podstawowych zabezpieczeniach banknotów.

Młodzi logistycy z klasy II c T oraz ekonomiści z klasy II a T po krótkim szkoleniu potrafią już dokładnie określić gdzie znajdują się i jak wyglądają oznaczenia nominału dla osób niewidomych i słabowidzących, gdzie umieszczone są znaki wodne, nitki zabezpieczające, fili-gramowe oznaczenia na banknotach czy elementy pokryte farbą metalizowaną i zmienne optyczne pieniądza.

Poniższe wypowiedzi uczniów potwierdzają, że była to ciekawa i przydatna lekcja:

...wiem na czym polega efekt recto-verso na pieniądzu,

fajna lekcja, wiedza przydatna zawsze!

dowiedziałam się, że banknot 200zł ma elementy prawdziwego złota,

elementy zabezpieczenia pieniądza świecące pod lampą UV, to ciekawe rozwiązania graficzne,

informacje konkretne, dobra organizacja i profesjonalna prezentacja – ok.

Renata Niemczyk