Śpiewaliśmy dla Niepodległej

17 lis 2023, 19:56

Koordynatorem przedsięwzięcia jest pan Dariusz Gruszczyk. który prowadzi też stałe zajęcia z naszą utalentowaną wokalnie młodzieżą.

Także i w tym roku mieliśmy okazję do wzruszeń, uczestnicząc we wspólnym koncercie seniorów i uczniów. Podziwialiśmy pasje oraz uzdolnienia jednych i drugich.

Przypomnieliśmy sobie tak ważne pieśni jak „Rota”, ”O mój rozmarynie”, ”Rozkwitały pąki białych róż”.

Młodzież sięgnęła też do współczesnych interpretacji, (np. w wykonaniu Sanah), a także do muzyki filmowej („Miasto’44”).

Sporo pracy wykonali uczniowie, którzy zadali sobie trud znalezienia ciekawych informacji o pieśniach oraz ich twórcach. Dzięki temu publiczność dowiedziała się m.in., że:

- Jan Lechoń miał pochodzenie tatarskie („Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej”)

- „Rota” była hymnem Litwy Środkowej, a dziś jest hymnem PSL

- pieśń „Mamo tyś płakała” (z repertuaru Sanah) powstała w celu pomocy dzieciom z Ukrainy

- rozmaryn jest symbolem miłości i wolności

- Józef Szczepański („Dziś idę walczyć mamo”) zginął w powstaniu warszawskim

- hymn „Smutno mi Boże” powstał w czasie podróży Juliusza Słowackiego do Aleksandrii - widziane w czasie rejsu bociany przypomniały mu o Polsce…

Konferansjerami podczas koncertu byli – Julia Kurzeja i Mateusz Króliczek. Występujący uczniowie – Ola Dworczyńska, Wiktoria Jabłońska, Maja Micek, Iga Anuszkiewicz, Sandra Ćwierz, Julia Kurzeja, Emilia Sierota.

Wykonanie dekoracji – p. Alicja Kozdruń, p. Karolina Pawlak , p. Marcin Dziadek, uczniowie.

Dziękujemy tak licznie przybyłemu do nas chórowi „Melodia” za radosne przeżywanie święta narodowego razem z naszą społecznością szkolną.

Katarzyna Gibes

Zdjęcia: Julia Onik, Dawid Buryła, Nadia Bystrykowska, red.KRF