Uczniowie eksploatacji portów i terminali we Wrocławiu

19 mar 2024, 22:52

W ramach kontynuacji pomysłu Klubu Sympatyków Kolei, którym jest ukazywanie zbiorów szerokiej publiczności, nasza grupa miała okazję zobaczyć wiele flagowych egzemplarzy lokomotyw i wagonów z ich kolekcji. Ale to nie koniec, ponieważ czekały na nas także nowości i niespodzianki.

Jednym z najbardziej emocjonujących punktów wystawy był "Świadek Historii" - elektrowóz EP05-22. Ten wyjątkowy egzemplarz był nie tylko świadkiem strajku w Ursusie w 1976 roku, ale także ciągnął awangardowy, jak na tamte czasy, ekspress "Odra II". Wagony tego składu zostały zbudowane we wrocławskim Pafawagu w latach 70., wyróżniając się odmiennymi barwami - kolorem ecru/kości słoniowej z czerwono-bordowym pasem. Kursował on na trasie Wrocław - Warszawa, stanowiąc niezapomnianą część historii kolei.

Nie tylko historia, ale także miejsce, w którym odbyła się wystawa, zapierało dech w piersiach. Stacja Wrocław Leśnica okazała się niezwykłym plenerem fotograficznym, obfitującym w historyczny budynek dworca oraz rozległe, drewniane wiaty peronowe. Stylowe elementy małej infrastruktury dodawały całości wyjątkowego charakteru, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Nasi uczniowie mieli okazję wejść do środka maszynowni, zwiedzić wagony sypialniane i poznać tajniki ich konstrukcji. To była nie tylko lekcja historii, ale także praktyczna nauka związana z eksploatacją i funkcjonowaniem taboru kolejowego.

Po pełnym wrażeń dniu wszyscy wróciliśmy do Żor pełni emocji i pasji do kolejnictwa. Dzięki Klubowi Sympatyków Kolei we Wrocławiu mieliśmy okazję z bliska poznać historię i tajemnice polskich kolei, co na długo pozostanie w naszej pamięci.

Kontynuacja pomysłu organizacji kolejnej wystawy w tym samym miejscu brzmi jak świetna propozycja, a my z niecierpliwością oczekujemy kolejnych podróży w świat historii kolei. Dziękujemy Pani Ewie Moc z Zakładu PKP ICC Południe za zaproszenie na wystawę.

Grupa Młodzieży Technikum Eksploatacji Portów i Terminali

Barbara Omylakowska