Uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów „Korfantego”

6 paź 2023, 13:39

Tradycyjnie we wrześniu pierwszoklasiści składają ślubowanie na sztandar Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego. Uroczysta akademia zaczęła się od poloneza. Świeżo upieczeni pierwszoklasiści tanecznym krokiem wkroczyli na aulę. Nadało to wyjątkowy charakter wydarzeniu.

- Doceniając trud wychowawczy naszych nauczycieli, ślubujemy: wzorowo wywiązywać się ze swoich obowiązków, pomnażać wiedzę, wzbogacać swoją osobowość. Uczciwą nauką i pracą służyć prawdzie, sprawiedliwości i drugiemu człowiekowi - tak brzmiała rota przysięgi, którą wygłosili przedstawiciele poszczególnych klas: liceum ogólnokształcącego, technikum i szkoły branżowej.

Po ślubowaniu każdy złożył podpis w specjalnej księdze uczniów, w której widnieje również zdjęcie klasowe.

Dyrektor Ewa Mentel podkreślała wartość nauki, pasji, wskazała również, że niemniej ważne są relacje pomiędzy młodymi ludźmi, bezpośredni kontakt, rozmowa. Podkreśliła, że w dobie sztucznej inteligencji, Internetu, mediów społecznościowych – szkoła stwarza możliwość budowania dobrych relacji.

Pani dyrektor przywołała słowa Pana Ryszarda Czerneckiego, który na każdym spotkaniu z młodzieżą podkreśla rolę i znaczenie wykształcenia: „Ludzie wykształceni radzą sobie lepiej w życiu nawet w trudnych sytuacjach”. Zwróciła również uwagę na cele, które warto sobie wyznaczać. Nawiązując do Marii Skłodowskiej-Curie podkreśliła, że człowiek nie powinien myśleć o tym, co zrobił, ale o tym, co jeszcze może zrobić.

Pasowanie na uczniów „Korfantego” to wyjątkowa uroczystość. Świadczy nie tylko o formalnym przyjęciu do społeczności szkolnej, ale wskazuje na wartości, cele i ideały, które mogą być wyznacznikiem nie tylko na lata nauki, ale całe życie. Ich uniwersalność i przesłanie są dobrym fundamentem dla różnych dziedzin aktywności społecznej.