Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Spotkanie z ratownikiem medycznym

W listopadzie uczniowie klasy 2cLO spotkali się z ratownikiem medycznym i strażakiem Bartłomiejem Sępiakiem. Tematem spotkania była resuscytacja krążeniowo-oddechowa, w skrócie RKO. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała części teoretycznej dotyczącej RKO u dorosłego, dziecka i niemowlęcia. Prowadzący opowiedział również o pracy ratownika medycznego oraz sytuacjach, w których musiał wykonywać uciskanie klatki piersiowej i sztuczne oddychanie. Prowadzone czynności nie zawsze kończą się odratowaniem pacjenta, ale wcześnie rozpoczęte przez świadków zdarzenia na pewno zwiększają szansę na uratowanie zdrowia a nawet życia.

Bożena Araszczuk

Zajęcia z pierwszej pomocy w Stacji Pogotowia Ratunkowego

10 października uczniowie klasy 2cLO odwiedzili Stację Pogotowia Ratunkowego w Jastrzębiu-Zdroju. Zajęcia z młodzieżą prowadził doświadczony ratownik medyczny oraz strażak Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju Pan Zbigniew Kozieł.

Młodzież zobaczyła wszystkie trzy karetki, w tym najnowszą, jakie są do dyspozycji na naszym terenie. Prowadzący pokazał i szczegółowo omówił wyposażenie karetki: nosze z pasami mocującymi, stojak do kroplówek, torbę medyczną zapatrzoną w zestaw opatrunków, bandaży, chust, sprzęt do zaopatrywania ran, defibrylator, respirator, ssaki,
pulsoksymetry, aparaty do mierzenia ciśnienia, glukometr, zestaw do intubacji. Uczniowie dowiedzieli się również, co znaczy oznaczenie S, P, T na karetce oraz kto w razie wezwania przez nas pomocy może w karetce do nas przyjechać.

W drugiej części naszego spotkania ratownik medyczny omówił najważniejsze zagadnienia z pierwszej pomocy. Młodzież przećwiczyła resuscytację krążeniowo-oddechową z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) oraz z wykorzystaniem Lucasa. Podczas naszego spotkania zobaczyliśmy wyjazd karetek do zgłoszenia i pracę ratowników.

Bardzo dziękujemy Panu Zbigniewowi Kozieł za poświęcony czas i przybliżenie zawodu ratownika medycznego oraz duże zaangażowanie w prowadzenie zajęć z młodzieżą.

Bożena Araszczuk

Zajęcia z pierwszej pomocy w PSP

W październiku uczniowie klasy 3cLO uczestniczyli w zajęciach z pierwszej pomocy w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju.

Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy m.in. przy tamowaniu krwotoków prowadził ratownik medyczny i strażak aspirant Bartłomiej Sępiak. Młodzież dowiedziała się, jakie są objawy krwotoków zewnętrznych i krwotoków wewnętrznych oraz w jaki sposób szybko,
a zarazem skutecznie zatamować duży wypływ krwi. Umiejętności te mogą uratować ludzkie zdrowie a nawet życie.

Prowadzący podkreślał w czasie zajęć, że działania służb na miejscu zdarzenia zaczynają się od naszej szybkiej reakcji i telefonu na numer alarmowy 999 lub 112. Pamiętajmy również, że zanim strażacy czy ratownicy medyczni dotrą na miejsce zdarzenia, my powinniśmy udzielać pierwszej pomocy, jeżeli nie zagraża nam niebezpieczeństwo.

W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się również, jakie jest wyposażenie samochodu ratowniczo-gaśniczego. To nie tylko sprzęt, wykorzystywany w czasie akcji gaśniczych, ale także sprzęt do ratownictwa wodnego, drogowego i do udzielania pomocy poszkodowanym
w wypadkach.

Bożena Araszczuk

Światowy Dzień Serca

W ramach obchodzonego na całym świecie Światowego Dnia Serca na holu szkoły zagościły gazetki informujące o funkcjonowaniu i chorobach serca, jego badaniach a także o profilaktyce chorób układu krążenia. Chętni mogli sprawdzić swoje ciśnienie krwi oraz poczęstować się prozdrowotnym sokiem warzywno-owocowym i ciasteczkami owsianymi przygotowanymi przez gastronomów.

dzieC58420serca.jpg

"Cenne życie"

W ramach programu „Cenne życie" w piatek 20 IX 2024 młodzież Korfantego wzięła udział w warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej. W spotkaniu brały udział klasy 3bLO , 3cLO, 2cLO. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w stanach nagłych takich jak: omdlenia , urazy głowy, kończyn, oparzenia, zranienia. Uczestnicy spotkania ćwiczyli także zakładanie opatrunków oraz resuscytację krążeniowo-oddechową.

Cenne życie – cenne zajęcia – bezcenna wiedza.