Ramowy program zajęć

Tematem przewodnim zajęć jest tematyka planowania finansowego, na który składają się następujące moduły:

• moduł 1 - Planowanie wydatków,
  • moduł 2 - Oszczędzanie w przypadku nadwyżki,
  • moduł 3 -  Pożyczanie przy niedoborach,
  • moduł 4 - Bilansowanie wydatków,
  • moduł 5 - Bezpieczeństwo elektroniczne.

Prowadzący zajęcia projektowe:

dr Tomasz Kasprowicz

• Wykładowca akademicki i trener od 16 lat,
  • Adiunkt w Akademii WSB,
  • Specjalizuje się w tematyce finansów, statystyki, ekonometrii, matematyki stosowanej,
  • Dr nauk o finansach, doktorat dotyczących modelowania ryzyka, obroniony w Southern Illinois University,
  • Partner zarządzający w firmie Gemini zajmującej się informatyzacją firm
  • Wiceprezes Fundacji Res Publica, Redaktor Res Publica Nowa ora Liberte!, publicysta publikujący w mediach krajowych i zagranicznych.

Piotr Bibrzycki

• Analityk Finansowy posiadający licencję Maklera Papierów Wartościowych z uprawnieniami do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego
  • Absolwent Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach, kierunek Informatyka i Ekonometria, specjalizacja Ekonometria i Statystka
  • Aktywny szkoleniowiec - prowadził szereg szkoleń z zakresu finansów, w tym m.in. kursy przygotowawcze do egzaminu na Maklera Papierów Wartościowych oraz występował na wielu konferencjach podczas których mówił m.in. o zagrożeniach występujących na rynkach finansowych.
  • W wolnych chwilach zajmuje się programowaniem.

Konkurs dotyczący tematyki transakcji bezgotówkowych

Zadanie uczniów jest przygotowanie poradnika skierowanego do ich rodziców/dziadków w zakresie prawidłowej i bezpiecznej realizacji transakcji elektronicznych i bezgotówkowych.

Nagrody dla uczniów:

• zwycięzca konkursu w szkole – tablet
  • wszyscy uczniowie – powerbank.

Zajęcia warsztatowe

W ramach projektu realizowanego z Akademią WSB i Narodowym Bankiem Polskim odbyły się kolejne warsztaty, w których udział wzięła klasa II a T. Tym razem spotkania poświęcone zostały zagadnieniom związanym z przedsiębiorczością oraz doradztwem zawodowym.

Pierwszy dzień warsztatów upłynął pod hasłem „7 nawyków skutecznego działania”. Spotkanie online prowadzone było przez panią Sylwię Pawłowską, opiekuna praktyk Akademii WSB i doradcę zawodowego. Podczas warsztatów młodzi ekonomiści i architekci mogli przekonać się, że dobre nawyki prowadzą nie tylko do „zwycięstwa prywatnego”, czyli rozwoju osobistego, ale również do „zwycięstwa publicznego”, czyli skutecznego współdziałania z innymi ludźmi.

7.jpg

Warto również postawić na efektywne zarządzanie swoim czasem. Macierz lub Kwadrat Eisenhowera to jedno z lepszych narzędzi do ustalania priorytetów.

macierz_eisenhowera.jpg

Drugi dzień warsztatów prowadzonych przez doradcę zawodowego panią Elżbietę Kowacką, poświęcony został prezentacji zawodów przyszłości oraz kluczowym kompetencjom miękkim, które poszukiwane są przez pracodawców na rynku. Nie zabrakło również ćwiczeń warsztatowych poświęconych planowaniu w oparciu o metodę SMART.

SMART.jpg

Koordynator projektu z ramienia ZS Nr 2

Małgorzata Lach

O zabezpieczeniach i fałszerstwach

Uczniowie klasy II a T uczestniczyli w prelekcji na temat rozpoznawalności fałszywych lub podrobionych polskich banknotów. Podczas spotkania z Panem Bartoszem Łuczywo, przedstawicielem NBP Oddział w Katowicach, uczniowie poznali sposoby zabezpieczeń banknotów.

Warto przypomnieć, że emitentem banknotów jest Narodowy Bank Polski, ale ich produkcją zajmuje się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Wszystkie banknoty, które pojawiły się w obiegu od połowy lat 70., zaprojektował pan Andrzej Heidrich.

Banknoty znajdujące się obecnie w obiegu pochodzą z serii „Władcy polscy”. Seria ta została wprowadzona w 1995 roku. Pierwsza modernizacja banknotów miała miejsce w 2014 roku, na banknotach pojawiły się wówczas nowe zabezpieczenia (wyjątek stanowi banknot 200 zł, którego zmodernizowana wersja została wprowadzona do obiegu w 2016 roku). Od 2017 roku mamy w obiegu całkowicie nowy banknot 500 zł.

Istnieje wiele form zabezpieczenia banknotów. Warto na co dzień pamiętać o:

• znaku wodnym widocznym pod światło,
  • nitce zabezpieczającej,
  • uzupełniającym się druku obustronnym (recto-verso),
  • efekcie kątowym,
  • farbie zmiennej optycznie,
  • farbie opalizującej,
  • mikrodrukach.

Przy ocenie autentyczności banknotu Warto skorzystać z 4 prostych kroków:
dotknij, popatrz, przechyl i sprawdź.

Choć coraz rzadziej używamy gotówki w codziennych transakcjach, to jednak z pewnością zdarzają się sytuacje, gdy się nią posługujemy. Robiąc drobne codzienne zakupy lub też wpłacając wysokie zaliczki na remont czy kupno samochodu posługujemy pieniądzem gotówkowym. Warto zatem mieć wiedzę, jak rozpoznać fałszywy banknot i nie dać się oszukać.

Koordynator projektu z ramienia ZS Nr 2

Małgorzata Lach